Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego 1 lipca świętować będzie 20-lecie

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego 1 lipca świętować będzie 20-lecie

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego 1 lipca świętować będzie 20-lecie

Udostępnij

Instytut Teatralny zainaugurował swoją działalność 1 lipca 2003 r., w czasie, gdy polska scena teatralna podlegała dynamicznym zmianom – czytamy w informacji przesłanej PAP przez dział komunikacji i promocji IT z okazji zbliżającego się 20-lecia powstania instytucji.

"Kiedy rozmawiamy o Instytucie z osobami spoza granic naszego kraju, często słyszymy pytania – czy to instytucja akademicka, artystyczna, a może muzeum albo archiwum? Zwykle odpowiadamy, że jest właściwie każdą z nich, a gdy zaczynamy opowiadać o tym, co robimy, pojawia się pozytywne zdziwienie i kolejne pytanie – jak to wszystko łączycie? I kto wie – czy właśnie w tym łączeniu nie kryje się istota misji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego" - czytamy w przesłanej informacji.

Przypomniano, że "od samego początku swojego istnienia Instytut został umieszczony w przestrzeni, w której zbiegały się rozmaite aktywności, środowiska, idee", dodając, że "jeden z jego fundamentów to unikatowe archiwum Działu Dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich". "To właśnie chęć zapewnienia ochrony gromadzonym w nim przez lata dokumentom i innym materialnym świadectwom życia teatralnego w Polsce oraz znalezienie możliwości ich udostępniania była jednym z celów powołania Instytutu" - wyjaśniono.

Jak zaznaczono, "szybko jednak okazało się, że polski teatr potrzebuje czegoś więcej – miejsca spotkań, debat, budowania relacji wewnątrz środowiska artystycznego, ale także ze środowiskiem naukowym, z władzami wszelkich szczebli, a także z innymi instytucjami publicznymi".

"Instytut Teatralny zainaugurował swoją działalność 1 lipca 2003 r., w czasie, gdy polska scena teatralna podlegała dynamicznym zmianom – pojawiały się nowe prądy estetyczne, debiutowało wyraziste pokolenie twórców, a teatr szukał swego miejsca w pejzażu kultury polskiej pierwszych lat XXI wieku" - przypomniano, dodając, że "IT od samego początku dokumentował i badał ten proces". 

"Bardzo ważną w tym rolę odegrał istniejący od 2004 roku wortal e-teatr.pl, który udostępnia i upowszechnia niemal wszystkie informacje i teksty dotyczące teatru, jakie ukazują się w polskiej prasie i internecie. Istotną kontynuacją i uzupełnieniem tej codziennie aktualizowanej swego rodzaju gazety teatralnej jest Encyklopedia Teatru Polskiego, która stanowi stale rozbudowywaną bazę i archiwum wiedzy o historii i współczesności polskich scen" - dodano w informacji.

Podkreślono, że swoją misję IT realizuje poprzez liczne programy, projekty i konkursy o ogólnopolskim i europejskim zasięgu. "Inicjatywy takie jak Teatr Polska, Lato w Teatrze czy Przestrzenie Sztuki wychodzą naprzeciw potrzebom Polaków mieszkających z dala od miejsc, w których teatr jest dostępny na co dzień. Z kolei dwa duże konkursy, organizowane wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Klasyka Żywa wspierają polską dramaturgię dawną i najnowszą, zapewniając jej stałą obecność na scenie" - napisano.

"Od lat wspieramy również rozwój pedagogiki teatru, która poprzez działanie kreacyjne i zaangażowanie młodej widowni rozwija krytyczne myślenie o sobie, świecie i teatrze. Organizujemy także Konkurs Fotografii Teatralnej, który buduje rangę tej tak ważnej dla dokumentowania teatru dziedziny sztuki. To niektóre z naszych programów i konkursów" - czytamy w przesłanej informacji.

Przypomniano, że IT publikuje co roku książki poświęcone teatrowi, które popularyzują i pogłębiają wiedzę o teatrze. "Wiele z nich to pozycje ważne i nagradzane, które stanowią nie tylko cenne źródło wiedzy dla teatrologów, ale również inspirują twórców" - zaznaczono.

"Działalność Instytutu nie zamyka się w granicach Polski. Prężnie rozwijająca się działalność za granicą jest niezwykle ważnym elementem jego sukcesu. Jednym z ostatnich tego świadectw jest nagroda, jaką otrzymała polska artystka Ksenia Makała na tegorocznym Praskim Quadriennale. Inny przykład to wspieranie działalności polskich teatrów funkcjonujących poza granicami RP, która już przynosi efekty w postaci nadania przez Ministerstwo Kultury Litwy Polskiemu Teatrowi Studio w Wilnie statusu sceny zawodowej" - wyjaśniono w informacji.

Patronem Instytutu został wybitny teatrolog i pisarz Zbigniew Raszewski, który pozostawił po sobie ogromny dorobek badawczy. Jego działalność była "przykładem pasji i zaangażowania na rzecz rozwoju badań teatralnych i refleksji nad współczesnymi praktykami artystycznymi". "Instytut, inspirowany jego wizją i oddaniem kontynuuje to dzieło" - podkreślono.

"20-lecie Instytutu Teatralnego to czas, aby docenić jego znaczenie jako miejsca dokumentacji, badań i promocji teatru. Instytut Teatralny stara się kształtować przyszłość polskiego teatru i stawać się inspiracją dla wszystkich, którzy kochają tę sztukę" - napisano.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się