Internauci i jurorzy wybrali najlepsze książki historyczne 2019 roku!

Internauci i jurorzy wybrali najlepsze książki historyczne 2019 roku!

Internauci i jurorzy wybrali najlepsze książki historyczne 2019 roku!

Udostępnij

Znamy już wyniki plebiscytu Historia Zebrana na najlepsze książki o tematyce historycznej 2019 roku. Zwycięskie publikacje wyłonione zostały w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia), Okiem badacza (monografie naukowe) oraz Historia niebanalna (książki popularnonaukowe, pozostające na styku literatury i nauki). Konkurs został zorganizowany przez redakcje Histmag.org i Granice.pl, a a swoje nagrody przyznali Internauci (łącznie oddano blisko 6 tys. głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorzy.

WYNIKI PLEBISCYTU HISTORIA ZEBRANA – EDYCJA 2019

Głosowanie Internautów:

1. „1989” (Silesia Progress) [kat. W rolach głównych]
Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów. „1989” to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. – opisuje książkę jej wydawca.


  1. „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” (Wyd. Poznańskie) [kat. Okiem badacza]
    – Książka Edith Sheffer niewątpliwie poszerza horyzonty i ukazuje temat tabu działań w Trzeciej Rzeczy przed i podczas II wojny światowej. Pozycja bibliograficzna zarówno dla historyka, pasjonata historii, jak i laika, chcącego zgłębić wiedzę na omawiany temat. Wartościowa przede wszystkim dla osób dorosłych, ale także dla młodzieży chcącej zrozumieć, do czego może posunąć się człowiek. – napisała w recenzji opublikowanej w portalu Histmag.org Judyta Ostapiak-Jagodzińska.  

    3. „Klucz Życia” (Oficyna Wydawnicza Atut) [kat. Historia niebanalna]   
    – Klucz Życia to powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Jest ona syntezą długoletnich analiz wiedzy nie tylko archeologicznej. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. (cytat z opisu wydawniczego książki) 

    Głosowanie jurorów:   

  2. „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Wyd. Agora) [kat. W rolach głównych]  
    – Wybitni polscy historycy ze swadą i świetnym znawstwem dziejów Polski opowiadają o polskich władcach. Książki w formie wywiadów czyta się, z punktu widzenia masowego Czytelnika, zdecydowanie lepiej. Łatwiejsze jest też zapamiętywanie poszczególnych wydarzeń czy działań poszczególnych władców i motywów jakimi się kierowali w swoich działaniach. I tak dowiadujemy się kulis różnych wydarzeń np. unii lubelskiej czy rywalizacji wewnątrzpolskiej w czasach Andegawenów. Polecam tę lekturę gorąco. – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

  3. „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (Wyd. W.A.B.) [kat. Okiem badacza]          
    – To synteza ważnego okresu w historii naszej części świata – końca I wojny światowej i początków kształtowania się niepodległych państw środkowoeuropejskich. Nie jest to jednak „zwyczajna” synteza. Autorom, dobrze znającym badania historyków z innych państw regionu, udało się stworzyć porównawczą, a jednocześnie oryginalną narrację o tych czasach. Pokazuje ona różnice i podobieństwa, ale też stawia wiele pytań, których myśląc o okresie 1914-1918 zwykle sobie nie zadajemy. Lektura drugiego tomu „Naszej wojny” nie powinna zawieść czytelników, którzy cenią sobie interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na przeszłość. – uzasadnia wybór jury szef działu naukowego Histmag.org, Tomasz Leszkowicz.

  4. „Jędruś, chłopak ze Lwowa” (Wyd. Literatura) [kat. Historia niebanalna]    
    – Andrzej Perepeczko, człowiek o niezwykle ciekawym życiorysie, a jednocześnie autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, zaserwował niebanalną i pełną morałów opowieść autobiograficzną. Ponownie stał się "Jędrusiem, chłopakiem ze Lwowa", by przypomnieć opowieści i życiowe lekcje, jakie odebrał od swoich najbliższych - rodziców czy dziadka. Teraz to on, już jako dziadek, przekazuje te same wskazówki młodszemu gronu czytelników w formie, w jakiej je zasłyszał przed laty. I choć czasy się zmieniły, uniwersalne prawdy nie przebrzmiały wraz z nimi. Lektura nie tylko dla najmłodszych. – opowiada o zwycięskiej pozycji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.


Redakcje portalów Histmag.org i Granice.pl nagrodzą Wydawców zwycięskich publikacji pamiątkowymi dyplomami. Również Internauci biorący udział w głosowaniu zostaną nagrodzeni zgodnie z regulaminem plebiscytu.       
- Czytelnictwo w narodzie nie słabnie i cieszę się, że tyczy się to również publikacji historycznych.  Najlepszym tego dowodem jest duża ilość wiadomości uzasadniających wybór danej publikacji, które otrzymaliśmy od Internautów. Punkty widzenia czytelników nieraz poszerzają nasze spojrzenie na znane już książki. – tłumaczy Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu Granice.pl współorganizującego plebiscyt.

Już w czerwcu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawcy, dystrybutorzy oraz autorzy książek historycznych mogą zgłaszać swoje tytuły do kolejnej edycji plebiscytu, podczas której wybrane zostaną najlepsze książki historyczne I półrocza 2020 roku. Więcej informacji: https://historiazebrana.pl/jakzglosicksiazke


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się