Internetowa premiera filmu MHP - "Zamek - 50 lat odbudowy"

Internetowa premiera filmu MHP - "Zamek - 50 lat odbudowy"

Internetowa premiera filmu MHP - "Zamek - 50 lat odbudowy"

Udostępnij

Już jutro, w sobotę 13 lutego, o godzinie 14.00 Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu „Zamek – 50 lat odbudowy”. LINK: https://youtu.be/Kkn1XtjJeFE

Dokumentalny film zrealizowany na zlecenie Muzeum Historii Polski upamiętnia 50-tą rocznicę decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, która zapadła w styczniu 1971 roku.

Film odnosi się do historii Zamku, gdy był on siedzibą władz I Rzeczpospolitej (Króla i Sejmu), następnie gościł Naczelnika Państwa oraz stał się rezydencją Prezydenta RP. W dokumencie pokazano także wojenne losy budowli, kończące się wysadzeniem przez hitlerowców tego symbolu polskiej państwowości. Po wojnie droga do rekonstrukcji była daleka. Pojawiały się różne koncepcje odbudowy w tym socrealistyczna z 1949 roku, która na szczęście nie została zrealizowana. Przez długi czas przedstawiciele władz nie chcieli podejmować decyzji o odbudowie tego symbolu „burżuazyjnej zgnilizny”. Dopiero odcinający się od gomułkowskich czasów Edward Gierek wykorzystał Zamek Królewski do celów propagandowych, chcąc pozyskać sympatię narodu i podjął decyzję o jego odbudowie. Jako wzór do nowego projektu posłużył m.in. obraz Canaletta „Widok Warszawy od strony Pragi”.

W filmie „Zamek – 50 lat odbudowy” pokazane są różne koncepcje i realizacja rekonstrukcji wnętrz. Przedstawione zostały osoby zasłużone dla dzieła odbudowy, jak prof. Stanisław Lorentz. Film zamyka współczesny obraz zamku, który pełni funkcje reprezentacyjne, muzealne oraz edukacyjne. Dokument zawiera m.in. wypowiedzi dyrektorów Zamku Królewskiego prof. dr. hab. Andrzeja Rottermunda i prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, kustosza działu fotograficznego Bożeny Radzio oraz historyka dr. hab. Piotra Majewskiego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się