Stypendium im. Albrechta Lemppa, rok 2018

Stypendium im. Albrechta Lemppa, rok 2018

Isabelle Lehn i Zyta Rudzka laureatkami Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018

Udostępnij

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatki Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018:

Isabelle Lehn (ur. 1979) – pisarka. Jej debiutancka powieść „Binde zwei Vögel zusammen” znalazła się w ścisłym finale Nagrody Literackiej im. Ingeborg Bachmann 2016. Obecnie pracuje nad powieścią „Frühlingserwachen”, która ukaże się w przyszłym roku w wydawnictwie S. Fischer.

Zyta Rudzka (ur. 1964) – pisarka, poetka, autorka dramatów publikowanych w międzynarodowych antologiach. Jej powieść „Ślicznotka Doktora Józefa” została przełożona na j. niemiecki (Ammann Verlag 2006, tłum. Esther Kinsky). Najnowsza, wydana po ponad 10 latach przerwy, „Krótka wymiana ognia” (WAB 2017), została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę. 

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszły 33 zgłoszenia od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Ewa Wojciechowska (IK).

Honorowym członkiem jury była Pani Elżbieta Lempp.     

***

Albrecht Lempp (1953-2012) był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem.Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy  Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich. Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie.

 

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37
00-108 Warszawa
Kontakt: Joanna Czudec, joanna.czudec@fwpn.org.pl, tel. +48 22 338 62 65

Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
Kontakt: Elżbieta Wierzchowska-Ziobro, e.wierzchowska@instytutksiazki.pl, tel. + 48 12 61 71 918

Literarisches Colloquium Berlin
Am Sandwerder 5
D-14109 Berlin
Kontakt: Jürgen Jakob Becker, becker@lcb.de, Tel. +49 30 816 99 625

 

Zyta Rudzka (fot. Z. Woś) i Isabelle Lehn (fot. S. Kokot)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się