Iwona Chmielewska z BolognaRagazzi Award!

Iwona Chmielewska z BolognaRagazzi Award!

Iwona Chmielewska z BolognaRagazzi Award!

Udostępnij

Polska graficzka, Iwona Chmielewska, otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży. To jej trzecie takie wyróżnienie w karierze, wcześniej jurorzy uhonorowali jej „A House of the Mind: Maum” i „Oczy” (odpowiednio w 2011 i 2013 roku).

Iwona Chmielewska otrzymała nagrodę w kategorii New Horizons 2020 za tekst i ilustracje do książki „Kołysanka dla babci”, opublikowanej po koreańsku przez wydawnictwo BIR z Seulu. „Książka o Łodzi, Pabianicach - moim rodzinnym mieście. O babci Huldzie ciężko pracującej przy krosnach na trzy zmiany. O łódzkich włókniarkach nigdy nie docenianych. O ich prostym życiu. Po tym ciężkim dla mnie roku spędzonym głównie w szpitalu, kiedy myślałam, że nie ma już dla mnie nowych horyzontów pojawia się ta nagroda. Bardzo dziękuję wydawcom za wiarę w tę książkę, za piękny design, za duży format, za papier, oprawę - za wszytko co sprawia, że ta skromna książka jest tak pięknie wydana. Dziękuję Jiwone Lee, to już nasza trzecia nagroda!” - napisała na Facebooku Iwona Chmielewska.

Iwona Chmielewska urodziła się w Pabianicach w 1960 roku. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam mieszka i wykłada przedmiot „Książka autorska” na Wydziale Sztuk Pięknych tamtejszego uniwersytetu. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za „Thinking ABC”, książkę, która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego oraz dwukrotnie BolognaRagazzi Award: w 2013 roku za „Oczy”, poetycką wizualnie opowieść o poznawaniu świata za pomocą zmysłów, a w 2011 za ilustracje do „A House of the Mind: Maum” z tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea).

Ważną książką w dorobku Chmielewskiej są „Pamiętniki Blumki”, gdzie odkrywa przed czytelnikami Warszawę Janusza Korczaka, łącząc fakty z fikcją przypomina o losie dzieci z Domu Sierot, Starym Doktorze i pani Stefie. Książka została wydana w koedycji z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag i ukazała się w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Książka ukazała się równolegle w Polsce i w Niemczech, a prawa do niej zakupiono też w Korei. Iwona Chmielewska jest jedyną polską autorką, która swój fanklub ma w Korei Południowej. Często i chętnie tam wraca, prowadzi zajęcia ze studentami w Seulu, spotyka się z czytelnikami, którzy dzięki niej dowiedzieli się sporo o polskiej kulturze i o historii Torunia, bohatera jednej z jej książek.

Iwona Chmielewska ma w tym roku szansę na inną nagrodę związaną z bolońskimi targami, jeszcze bardziej prestiżową, nazywaną Małym Noblem - Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, najważniejsze wyróżnienie dla twórców literatury dziecięcej. Przyznawana jest co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Nominowani artyści wybierani są przez organizację International Board on Books for Young People. 24 stycznia ogłoszono nazwiska nominowanych w tym roku - w kategorii graficznej jedną z nominowanych jest Iwona Chmielewska oraz artyści z Kanady, Japonii, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Dotychczas nagrodę otrzymał tylko jeden Polak, Zbigniew Rychlicki. Laureata poznamy 26 marca, tuż przed bolońskimi Targami Książki dla Dzieci.

Podczas targów polscy ilustratorzy odbiorą też wyróżnienie w kategorii Opera Prima, które otrzymała książka „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibińskiego, ilustrowana przez Helenę Stiasny (występującą do tej pory pod pseudonimem Ala Bankroft). Szerzej pisaliśmy o tym pod tym adresem.

[źródło: PAP]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się