Jubileusz Józefa Wilkonia

Jubileusz Józefa Wilkonia

Jubileusz Józefa Wilkonia

Udostępnij

W sobotę 15 lutego w Nowym Domu Sztuki przy Pałacu w Radziejowicach odbył się wieczór artystyczny z okazji 90. urodzin wybitnego grafika i malarza Józefa Wilkonia. Wyjątkowa uroczystość zgromadziła kilkaset osób – rodzinę i przyjaciół Artysty. Okolicznościowy list przekazał Dyrektor Instytutu Książki – Dariusz Jaworski. Wieczór uświetnił koncert „Wodecki Jazz” w wykonaniu Piotra Barona, utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera oraz Piotr Baron Quartet.

Wieczór poprowadził Jerzy Kisielewski.

List Dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego

Wielce Szanowny Panie,

pragnę złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia z okazji dziewięćdziesiątych urodzin.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że na Pańskich książkach wychowały się całe pokolenia Czytelników. Chciałem Panu niniejszym podziękować za olbrzymie zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz za niezwykły wkład w promocję książki – w szczególności dziecięcej. To dzięki działalności takich Artystów jak Pan dzieci od najmłodszych lat obcują z dziełami na najwyższym poziomie, a polska ilustracja i   sztuka edytorska, które cieszą się dziś ogromną popularnością, uważane są za fenomen na skalę światową.

Pański wkład w polską sztukę ilustracji jest bez wątpienia ponadczasowy.

Wierzę, że kolejne pokolenia czytelników będą wychowywały się na Pańskich dziełach – nie tylko tych z książki „Pierwsze czytanki dla…”, za zilustrowanie której chciałbym w tym miejscu Panu raz jeszcze niezwykle podziękować.

Życzę Panu zdrowia i wszelkiego dobra oraz pomyślności w kolejnych wyzwaniach twórczych. Życzę też niezłomnej wiary w siłę książki oraz jej metafizyczną moc.

 

Józef Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu książek opublikowanych za granicą. W jego dorobku znajdują się również rzeźby, plakaty oraz scenografie teatralne.

Został uhonorowany licznymi prestiżowymi krajowymi i zagranicznymi wyróżnieniami, w tym nagrodą za całokształt twórczości przyznaną przez Polską Sekcji IBBY w 2002 roku. Otrzymał nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach edytorskich i ilustratorskich – w Lipsku, Buenos Aires, Düsseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil i Barcelonie.

Muzeum Literatury w Warszawie przyznało mu pierwszą nagrodę w konkursie na ilustracje do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a minister kultury – za całokształt twórczości plastycznej (2005). W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za książkę „Psie życie” otrzymał Brązowy Medal w jubileuszowej 50. edycji konkursu „Best Designed Books from all over the World International Competition 2013”. W kwietniu 2017 roku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS doceniło go za całokształt twórczości dla dzieci, a w 2019 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Izabeli Katolickiej.

W uznaniu dla dorobku artysty powstały dwa dokumenty filmowe. Pierwszy pod tytułem „Józef Wilkoń” autorstwa Jakuba Nowaka (2002), a drugi zatytułowany „Arka Józefa Wilkonia” w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz (2007).

Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006).

Ochroną dorobku Artysty, promocją i upowszechnianiem wiedzy o jego sztuce zajmuje się Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, która powstała w 2009 roku.

Zobacz relację


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się