IX Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

IX Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

IX Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

Udostępnij

Spotkania autorskie z uznanymi prozaikami i poetami, autorami wielu bestsellerów, prezentacje nowych wydawnictw - to niektóre z wydarzeń, które złożą się na 9. edycję Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów” w Zielonej Górze.

To jedna z największych inicjatyw promujących literaturę w woj. lubuskim - poinformował - dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze Andrzej Buck.

Przez miesiąc - od 12 listopada do 12 grudnia - w zielonogórskiej książnicy odbędzie się 10 wydarzeń związanych z promocją i prezentacją literatury. We wtorek odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej imprezie.

„W tym roku odwiedzą nas przedstawiciele dwóch nurtów: literatury faktu i kryminalnej. Literaturę faktu reprezentować będą czołowi reportażyści: Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Małgorzata Rejmer, natomiast »kryminalistów«, autorzy bestsellerowych powieści - Marek Krajewski oraz Marcin Wroński” - zapowiedział Buck.

Współczesną polską twórczość poetycką zaprezentuje, specjalizujące się w wydawaniu serii poetyckich, warszawskie wydawnictwo Anagram. Jego właścicielka i redaktorka Magdalena Koperska przedstawi najnowszą ofertę wydawniczą oraz poprowadzi rozmowę z debiutującą poetką, mieszkająca w przeszłości przez wiele lat w Zielonej Górze Małgorzatą Chomont, autorką tomiku poetyckiego „Dopóki ptaki śpiewają”.

„Tegoroczna edycja Festiwalu będzie miała także wymiar międzynarodowych kontaktów poetyckich. Naszymi gośćmi będą bowiem belgijscy poeci z pisma literacko-kulturalnego z Antwerpii, z którym współpracuje redakcja naszego pisma »Pro Libris«. Podczas spotkania wysłuchamy eseju o poezji flamandzkiej, recytacji wierszy zaproszonych poetów belgijskich w ich ojczystym języku. Polskie tłumaczenia wierszy będą prezentowane na ekranie” - powiedziała kier. Działu Promocji i Organizacji zielonogórskiej biblioteki Dorota Kaczmarek.

28 listopada gościem specjalnym Festiwalu będzie Wojciech Mann, dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk, pedagog, autor książki pt. „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, która ukazała się w ubiegłym roku.  Podczas Festiwalu osiągnięcia lubuskiego środowiska literackiego zostaną podkreślone benefisem Alfreda Siateckiego, prozaika, autora wielu powieści, w tym również sensacyjnych, który w bieżącym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej.

Z kolei postać i twórczość Anny Tokarskiej - patronki Festiwalu w sposób szczególny upamiętniona zostanie czytaniem jej poezji w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze (1 grudnia br.). Dla miłośników twórczości poetki ukaże się wznowiony z okazji Festiwalu tom jej wierszy.

Patronka Festiwalu Anna Tokarska była zielonogórską poetką. Przez wiele lat pracowała jako sekretarz literacki w Lubuskim Teatrze. W 2002 r. została wyróżniona Lubuskim Wawrzynem Literackim za tomik wierszy „W białym mieszka anioł”. Zmarła w 2013 r. Po śmierci poetki, organizatorzy festiwalu „Proza Poetów” postanowili nadać imprezie jej imię.

Organizatorami festiwalu są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Dyskusyjne Kluby Książki oraz zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

[źródło: PAP, Marcin Rynkiewicz]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się