Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński i Maciek Bielawski nominowani do EBRD Literature Prize

Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński i Maciek Bielawski nominowani do EBRD Literature Prize

Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński i Maciek Bielawski nominowani do EBRD Literature Prize

Udostępnij

W dziesiątce nominowanych do piątej edycji nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju znalazły się angielskie przekłady Doktora Bianko i innych opowiadań Maćka Bielawskiego, a także Rozdartej zasłony Maryli Szymiczkowej (duet Jacek Dehnel/Piotr Tarczyński). Autorem pierwszego z tłumaczeń (Doctor Bianco and Other Stories), które wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland, jest Scotia Gilroy, drugie zaś (Karolina, or the Torn Curtain) ukazało się w przekładzie Antonii Lloyd-Jones.

Do EBRD Literature Prize zgłaszać można książki autorstwa pisarzy pochodzących z prawie czterdziestu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, które przetłumaczone zostały na język angielski. Główna nagroda wynosi 20 tys. euro i jest dzielona między autora i tłumacza.

Przed rokiem nagroda przypadła Szczepanowi Twardochowi za Króla w przekładzie Seana Bye’a (The King of Warsaw). Pierwsza edycja odbyła się przed czterema laty, a laureatami zostali turecki pisarz Burhan Sönmez, autor książki Stambuł, Stambuł (w Polsce wydanej przez oficynę Książkowe Klimaty), oraz tłumacz Ümit Hussein. Trzy lata temu zwyciężyli Hamid Ismailov i tłumacz jego powieści The Devil’s Dance Donald Rayfield, a dwa Grigory Kanovich i tłumacz jego powieści Devilspel Yisrael Elliot Cohen.

Pełną listę nominowanych znaleźć można na stronie nagrody.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się