Nagroda im. Józefa Mackiewicza, l

Nagroda im. Józefa Mackiewicza, l

Jacek Kowalski laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Udostępnij

11 listopada 2017 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie po raz szesnasty odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Nagroda przyznawana jest przez ośmioosobowe jury, którego członkami są pisarze, publicyści i krytycy literaccy.

Nagroda ma na celu wyłonienie polskich książek nienaukowych, w sposób szczególny upowszechniających rodzimą kulturę, historię i tradycję – w myśl słów Józefa Mackiewicza że „tylko prawda jest ciekawa”. Tegorocznym laureatem, wybranym spośród ośmiu nominowanych, został Jacek Kowalski, autor książki „Sarmacja. Obalanie mitów: podręcznik bojowy”, wydanej przez Wydawnictwo Zona Zero. Wyróżnienie otrzymał Jacek Komuda za powieść „Hubal” (Wydawnictwo Fabryka Słów).

Jacek Kowalski – ur. 1964, historyk sztuki, wykładowca w UAM w Poznaniu, tłumacz, popuaryzator liryki starofrancuskiej, poeta i pieśniarz, autor scenariuszy widowisk i spektakli. Napisał kilkudziesiąt książek popularnonaukowych i naukowych poświęconych historii kultury, literatury i muzyki. „Sarmacja. Obalanie mitów: podręcznik bojowy” to rzetelne przedstawienie czasów sarmackich w Polsce: historii, obyczajowości, problemów społecznych. Autor odbrązawia narosłe przez wieki mity i legendy związane z tą epoką. Kreśli autentyczną historię Rzeczpospolitej szlacheckiej w formie gawędy, co nadaje książce cechy uniwersalnej opowieści, nie obciążonej naukowym tonem. Jacek Kowalski nie idealizuje obrazu Polski XVII wieku, opisując zarówno jej blaski, jak i cienie.

Jacek Komuda – ur. 1972, historyk, prozaik, publicysta, współautor scenariuszy gier komputerowych i planszowych. Autor opowiadań i powieści z gatunku fantastyki i historii, głównie z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wyróżniony „Hubal” to zbeletryzowana oparta na faktach opowieść o majorze Henryku Dobrzańskim, „pierwszym partyzancie II wojny światowej”. Powieść obejmuje ostatnie kilka miesięcy życia majora (wrzesień 1939–kwiecień 1940), choć z retrospekcji odczytać można większą część jego niezwykle bogatego życia. Wyłaniający się z powieści Komudy Hubal to nie posągowa postać, wzniosła legenda, a zwykły człowiek: odważny, ale i ulegający słabościom, bohaterski, lecz niekiedy zbyt porywczy, kórego intrygujące życie wcale nie było czarno-białe.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się