Jedność - Wakacje z książkami
Janusz Szuber z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Janusz Szuber z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Janusz Szuber z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (relacja i zdjęcia)

Udostępnij

Atorzy Franciszek Pieczka i Barbara Krafftówna, brytyjski filozof Roger Scruton i ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczonych w środę w Teatrze Narodowym. Za literaturę nagrodę otrzymał Janusz Szuber, poeta, eseista i felietonista.

Minister kultury odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody zostały przyznane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie i na rzecz kultury. W tym roku artyści, naukowcy i animatorzy kultury zostali uhonorowani w siedemnastu kategoriach: teatr, film, literatura, sztuki wizualne, architektura, taniec, twórczość ludowa, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, upowszechnianie kultury, muzyka, ochrona dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz za granicą, design. Podczas gali prof. Piotr Gliński wręczył też nagrody specjalne: za całokształt twórczości, dla mecenasa kultury oraz nagrodę im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” za książkę historyczną.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Doroczną Nagrodę Ministra 2019, na którą składa się nagroda finansowa w wysokości 40 tys. zł brutto, statuetka oraz dyplom, otrzymali m.in.: za całokształt twórczości - aktorzy filmowi i teatralni Franciszek Pieczka i Barbara Krafftówna.

W dziedzinie ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą odznaczenie otrzymali - dr Jakub Kumoch - politolog, turkolog, dziennikarz, dyplomata, obecnie ambasador RP w Szwajcarii oraz dr hab. Janusz Smaza, prof. ASP - wykładowca akademicki, doktor habilitowany, specjalista od konserwacji kamienia.

Laureatem nagrody ministra kultury w kategorii architektura został brytyjski pisarz, filozof i kompozytor - Roger Scruton. Napisał on ponad trzydzieści książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, a także powieści, które zostały przetłumaczone na wiele języków.

Nagrodę w dziedzinie teatr otrzymał reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta, założycielem Towarzystwa Teatralnego Wierszalin - Piotr Tomaszuk.

W kategorii film wyróżniony został reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy, a także współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych, prezes firmy Film Open Group Robert Kaczmarek.

Za literaturę nagrodę otrzymał Janusz Szuber - poeta, eseista i felietonista. Jego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. MKiDN ocenia, że to "prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują".

Galę poprowadzili wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz aktorka Małgorzata Kożuchowska.

Zdjęcia:

[źródło: PAP; Katarzyna Krzykowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się