Jemy borówki na polu - wakacyjne spotkania z językiem polskim

Jemy borówki na polu - wakacyjne spotkania z językiem polskim

Jemy borówki na polu - wakacyjne spotkania z językiem polskim

Udostępnij

Lato i urlop, zwłaszcza w tak pięknym uzdrowisku, jakim jest Rabka, to dobry czas, by pod każdym względem zadbać o siebie, stąd pomysł na unikalne „językowe SPA” – cykl spotkań, które zwrócą uwagę na rozmaite kwestie związane z tym, jak mówimy, dlaczego mówimy właśnie tak i w jaki sposób możemy komunikować się lepiej. Wydarzenie odbędzie się w ten weekend.

Proponowane w ramach projektu „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim” spotkania poprowadzą najwybitniejsi w kraju specjaliści, którzy nie tylko świetnie znają się na języku, ale także potrafią o nim fascynująco mówić i świetnie się nim bawić. Warsztaty mogą okazać się nie tylko wspaniałą wakacyjną przygodą dla uczestników, ale także, spisane w dostępne publicznie scenariusze, będą inspiracją dla innych do prowadzenia podobnych zajęć w przyszłości.

Do Rabki przyjadą wybitni językoznawcy, autorzy książek popularyzujących poprawną polszczyznę: Agata Hącia, Agnieszka Frączek z Uniwersytetu Warszawskiego, Artur Czesak i Małgorzata Majkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspomoże ich Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnograf z rabczańskiego muzeum im. Orkana. Gościem wydarzenia będzie też dr hab. Aneta Załazińska, kierująca Katedrą Retoryki na Wydziale Polonistyki UJ. Zjawią się tłumaczki: Silvia Bruni i Barbara Gawryluk. Podczas spektaklu „Mały Książę” w teatrze „Rabcio”  uczestnicy będą mieli okazję posłuchać tłumaczenia fragmentów powieści na  język góralski i śląski w wykonaniu tłumaczy: Stanisławy Trebuni-Staszel i Grzegorza Kulika. Poza tym odbędzie się turniej językowych gier planszowych w bibliotece i wielka językowa gra miejska w Parku Zdrojowym, przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta.

Program:

23 sierpnia (piątek)
09.30 – „Język w naszej rodzinie” - warsztaty z Agatą Hącią
11.00 – „Jak powstają słowa?” - warsztaty z Małgorzatą Majkowską
14.30 – „Słowa i gesty, czyli jak się dogadać” -  warsztaty z Anetą Załazińską
16.00 – „Nie jesteśmy samotną wyspą czyli polski i inne języki” warsztaty z udziałem tłumaczy: Silvii Bruni (j. włoski), Agnieszki Frączek (j.niemiecki) i Barbary Gawryluk (j. szwedzki) prowadzi Agata Hącia
19.00 – „5 najważniejszych słów” - dyskusja z udziałem Artura Czesaka, Agnieszki Frączek, Agaty Hąci i Anety Załazińskiej, w oparciu o propozycje zgłoszone w publicznym plebiscycie.

W godzinach 12-18 w Bibliotece (na piętrze) Wojciech Rzadek poprowadzi turniej językowych gier planszowych.

24 sierpnia (sobota)
09.30 – „Złapać byka za rogi” - warsztaty z Agnieszką Frączek
11.00 - „Jak to się u nas nazywa?”  - warsztaty z  językoznawcą – Arturem Czesakiem i etnografem – Małgorzatą Wójtowicz-Wierzbicką, z udziałem Stanisławy Trebuni-Staszel i Grzegorza Kulika (Muzeum im. Władysława Orkana - Stary Kościół, ul. Orkana 2)
14.30 – „Jak mówić, żeby nas zrozumiano” - warsztaty dykcji z Tomaszem Schimscheinerem
16.00 – „Góra z górą… czyli Ślązacy i Górale - w czym ich język jest podobny i czym się różni”  warsztaty ze Stanisławą Trebunią – Staszel i Grzegorzem Kulikiem, prowadzi Artur Czesak
19.00 – „Mały Książę”- spektakl w adaptacji i reżyserii Filipa Bochenka, poprzedzony lekturą fragmentów  „Małego Księcia” w tłumaczeniu na język góralski i śląski. Czytają autorzy przekładów: Stanisława Trebunia-Staszel i Grzegorz Kulik (Teatr Lalek „Rabcio”, ul. Orkana 6)

W godzinach 12-18 w Parku Zdrojowym Młodzieżowa Rada Miasta przeprowadzi językową grę miejską.

Wydarzenia, poza tymi, gdzie wskazano inaczej, odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju, przy ul. Orkana 27.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na spektakl obowiązują  bezpłatne wejściówki, które można pobrać osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju od 19 sierpnia, od godz. 12.00;

Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać w Miejskiej Bibliotece Publicznej osobiście, mailowo (rabkabiblioteka@wp.pl) lub telefonicznie (tel.: 18 26 77 449) od 19 sierpnia od godz. 12.00


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się