Jemy borówki na polu - wakacyjne spotkania z językiem polskim
Lato i urlop, zwłaszcza w tak pięknym uzdrowisku, jakim jest Rabka, to dobry czas, by pod każdym względem zadbać o siebie, stąd pomysł na unikalne „językowe SPA” – cykl spotkań, które zwrócą uwagę na rozmaite kwestie związane z tym, jak mówimy, dlaczego mówimy właśnie tak i w jaki sposób możemy komunikować się lepiej. Wydarzenie odbędzie się w ten weekend.
Proponowane w ramach projektu „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim” spotkania poprowadzą najwybitniejsi w kraju specjaliści, którzy nie tylko świetnie znają się na języku, ale także potrafią o nim fascynująco mówić i świetnie się nim bawić. Warsztaty mogą okazać się nie tylko wspaniałą wakacyjną przygodą dla uczestników, ale także, spisane w dostępne publicznie scenariusze, będą inspiracją dla innych do prowadzenia podobnych zajęć w przyszłości.
Do Rabki przyjadą wybitni językoznawcy, autorzy książek popularyzujących poprawną polszczyznę: Agata Hącia, Agnieszka Frączek z Uniwersytetu Warszawskiego, Artur Czesak i Małgorzata Majkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspomoże ich Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnograf z rabczańskiego muzeum im. Orkana. Gościem wydarzenia będzie też dr hab. Aneta Załazińska, kierująca Katedrą Retoryki na Wydziale Polonistyki UJ. Zjawią się tłumaczki: Silvia Bruni i Barbara Gawryluk. Podczas spektaklu „Mały Książę” w teatrze „Rabcio” uczestnicy będą mieli okazję posłuchać tłumaczenia fragmentów powieści na język góralski i śląski w wykonaniu tłumaczy: Stanisławy Trebuni-Staszel i Grzegorza Kulika. Poza tym odbędzie się turniej językowych gier planszowych w bibliotece i wielka językowa gra miejska w Parku Zdrojowym, przygotowana przez Młodzieżową Radę Miasta.
Program:
23 sierpnia (piątek)
09.30 – „Język w naszej rodzinie” - warsztaty z Agatą Hącią
11.00 – „Jak powstają słowa?” - warsztaty z Małgorzatą Majkowską
14.30 – „Słowa i gesty, czyli jak się dogadać” - warsztaty z Anetą Załazińską
16.00 – „Nie jesteśmy samotną wyspą czyli polski i inne języki” warsztaty z udziałem tłumaczy: Silvii Bruni (j. włoski), Agnieszki Frączek (j.niemiecki) i Barbary Gawryluk (j. szwedzki) prowadzi Agata Hącia
19.00 – „5 najważniejszych słów” - dyskusja z udziałem Artura Czesaka, Agnieszki Frączek, Agaty Hąci i Anety Załazińskiej, w oparciu o propozycje zgłoszone w publicznym plebiscycie.
W godzinach 12-18 w Bibliotece (na piętrze) Wojciech Rzadek poprowadzi turniej językowych gier planszowych.
24 sierpnia (sobota)
09.30 – „Złapać byka za rogi” - warsztaty z Agnieszką Frączek
11.00 - „Jak to się u nas nazywa?” - warsztaty z językoznawcą – Arturem Czesakiem i etnografem – Małgorzatą Wójtowicz-Wierzbicką, z udziałem Stanisławy Trebuni-Staszel i Grzegorza Kulika (Muzeum im. Władysława Orkana - Stary Kościół, ul. Orkana 2)
14.30 – „Jak mówić, żeby nas zrozumiano” - warsztaty dykcji z Tomaszem Schimscheinerem
16.00 – „Góra z górą… czyli Ślązacy i Górale - w czym ich język jest podobny i czym się różni” warsztaty ze Stanisławą Trebunią – Staszel i Grzegorzem Kulikiem, prowadzi Artur Czesak
19.00 – „Mały Książę”- spektakl w adaptacji i reżyserii Filipa Bochenka, poprzedzony lekturą fragmentów „Małego Księcia” w tłumaczeniu na język góralski i śląski. Czytają autorzy przekładów: Stanisława Trebunia-Staszel i Grzegorz Kulik (Teatr Lalek „Rabcio”, ul. Orkana 6)
W godzinach 12-18 w Parku Zdrojowym Młodzieżowa Rada Miasta przeprowadzi językową grę miejską.
Wydarzenia, poza tymi, gdzie wskazano inaczej, odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju, przy ul. Orkana 27.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju od 19 sierpnia, od godz. 12.00;
Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać w Miejskiej Bibliotece Publicznej osobiście, mailowo (rabkabiblioteka@wp.pl) lub telefonicznie (tel.: 18 26 77 449) od 19 sierpnia od godz. 12.00