Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego

Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego

Jerzy Kochanowski uhonorowany Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

Udostępnij

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957 Jerzego Kochanowskiego została wyróżniona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - ogłoszono w piątek wieczorem w Warszawie.

Nagrodzona książka składa się z dwunastu esejów analizujących różne aspekty życia Polaków między październikiem 1956 a jesienią następnego roku. Śmierć Bolesława Biruta w marcu 1956 zapoczątkowała czas rozluźnienia w relacjach społecznych po stalinowskim terrorze. Październikowa odwilż odbiła się zaskakująco na całym społeczeństwie: wzrosła przestępczość i prostytucja, politycznie uaktywniło się pokolenie wchodzące dopiero w dorosłość.

Jerzy Kochanowski pisze o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad. O Polakach, którzy pragnęli odrobiny normalności po latach terroru. O wyglądaniu zza żelaznej kurtyny. Historyk opowiada także o pieniądzach i korupcji, pracy i bezrobociu, chuligaństwie i prostytucji, wyborach miss i świadomym macierzyństwie, otwarciu na świat i marzeniach o własnym samochodzie. O młodzieży wieku atomowego, tęsknocie za Zachodem i roli Kościoła.

Laureat otrzymał 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Fundatorem nagrody jest Dom Spotkań z Historią – Instytucja Kultury m.st. Warszawy.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się