Jesienią czytamy książki

Jesienią czytamy książki

Jesienią czytamy książki

Udostępnij

Książki zostały zaliczone do kategorii towarów pierwszej potrzeby, księgarnie w galeriach handlowych po 7 listopada są otwarte. Jesienią pojawiło się dużo nowości, druga fala pandemii nie zahamowała aktywności wydawniczej. Nobel dla amerykańskiej poetki Louise Glück na razie bez przełożenia na sprzedaż, ciągle czekamy na polskie tłumaczenia. „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, „Baśń o wężowym sercu” Radka Raka (zdobywca nagrody Nike 2020) oraz „Kicia Kocia u dentysty” Anity Głowińskiej – trzy rodzime tytuły otwierają zestawienie top20 Nielsen BookScan Polska w październiku (tygodnie 41-44, 4-31 października).

W zestawieniu przeważają: gatunek fiction, polskie tytuły, nowości. Co ważne obok pewniaków pojawiły się także nowe nazwiska jak Radek Rak czy Rafał Pacześ.

Autorem komentarza jest Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan

Na pierwszym miejscu „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej (wydawnictwo Wielka Litera, premiera 16 września 2020). Czytelnicy w komentarzach wielbią autorkę za humor i umiejętność podnoszenia na duchu. Przypomnijmy, że debiutancki zbiór esejów-przypowiastek autorki „A ja żem jej powiedziała” z maja 2018 roku został entuzjastycznie przyjęty przez czytelniczą publiczność. Tego typu tytuły na długo zapadają w pamięci i kto wie, może wejdą do kanonu gatunku?

Na drugim miejscu książka nagrodzona 4 października Nike 2020 „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka (wydawnictwo Powergraph, premiera 18 września 2019). Tuż po ogłoszeniu werdyktu podaż nie nadążała za popytem i gdyby nie chwilowe braki w księgarniach to prawdopodobnie byłby to numer jeden w zestawieniu. Publiczność czytelnicza toczy spór na temat dopasowania stylu do fabuły oraz fabuły do stylu! Ale nikt nie ma wątpliwości, językowo rzecz jest doskonała! Radek Rak jest na fali.

Na trzecim miejscu „Kicia Kocia idzie do dentysty” (wydawnictwo Media Rodzina, premiera 30 września 2020). Istotę Kici Koci należałoby bliżej zrozumieć. Bo o ile wiadomo sukces zaskoczył i wydawcę, i Anitę Głowińską autorkę oraz ilustratorkę. Każdy nowy tytuł z tego cyklu sprawia, że rodzice rzucają się hurmem na zakupy. W efekcie Anita Głowińska od kilku lat należy do grona najbardziej popularnych autorek książek dla dzieci w Polsce. A Kicia Kocia stała się znakiem chronionym.

Zaraz za podium także dzieją się rzeczy ciekawe. Warto zaanonsować kolejnego debiutanta Rafała Paczesia (miejsce czwarte „Grube wióry”, Agora, premiera 14 października 2020). Do tego Remigiusz Mróz dorzucił dwie nowości „Precedens” (miejsce piąte, Czwarta Strona, premiera 16 września 2020) oraz „Halny” (miejsce 12, Filia, premiera 28 października).

W ostatnich tygodniach na rynek weszły także: „Zdarzyło się nad jeziorem Mystic” Kristin Hannah (pozycja siódma, Świat Książki), „Dziewczyna z Neapolu” Lucindy Riley (miejsce ósme, Albatros), „Srebrne skrzydła” Camilli Läckberg (miejsce dziesiąte, Czarna Owca), „Prosta sprawa” Wojciecha Chmielarza (miejsce 11, Marginesy), „Zdarzyło się w Watykanie. Nieznane historie zza Spiżowej Bramy” Magdaleny Wolińskiej-Riedi (miejsce 15, Znak), „Pokora” Szczepana Twardocha (miejsce 17, Wydawnictwo Literackie) oraz „Służąca” Alicji Sinickiej (miejsce 18, Wydawnictwo Kobiece). Ken Follet i jego „Niech stanie się światłość” (miejsce 13, Albatros) utrzymuje się na szczycie top20 od maja 2020 roku i jest to swoisty wyjątek od reguły mówiącej, że na szczytach królują nowości.

Wszystkie pozostałe tytuły w top20 spełniają trzy warunki: są poczytne, zostały wydane już dawno temu i są lekturami szkolnymi. A oto one: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, „Hobbit czyli tam i z powrotem”, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, „Mikołajek” oraz „Detektyw Pozytywka”.

 

NIELSEN BOOKSCAN POLSKA

Panel Nielsen BookScan działa w jedenastu krajach, w Polsce został uruchomiony w lipcu 2018 roku. Pokrywa ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.

Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień). Dodatkowo Nielsen w Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż z sieci handlowych nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

Kontakt:

Stephanie Enderby ; Senior Manager, Marketing; Nielsen Book, International; e-mail: marketing.book@nielsen.com

Renek Mendruń, Nielsen BookScan Polska,

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się