„Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” , Patryk Mogilnicki

„Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” , Patryk Mogilnicki

Jest dobrze, bardzo dobrze. O albumie pod redakcją Patryka Mogilnickiego „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja”

Udostępnij

Dwadzieścia dwoje młodych polskich ilustratorów i ilustratorek. Kim są? Co ich inspiruje? Jak pracują? Jak widzą – i rysują – samych siebie? W wybranym przez Patryka Mogilnickiego gronie są artystki i artyści posługujący się różnymi stylami i odwołujący do różnych estetyk. Łączy ich to, że mówią mocnym, oryginalnym głosem i wyznaczają nowe trendy w polskiej ilustracji.

Książka zawiera ponad 400 kolorowych reprodukcji, w tym przygotowane specjalnie do tej publikacji autoportrety jej bohaterów. Wśród nich są m.in.: Ada Buchholc, Daniel Gutowski, Gosia Herba, Paweł Jońca, Ola Niepsuj, Dawid Ryski i Maciej Sieńczyk.

Fragment recenzji:

Książka pod redakcją Mogilnickiego to nie tylko ilustracje. „Nie ma się co obrażać” to też zaproszenie do czegoś, co my, laicy, nieświadomi wszystkich męczarni, które związane są z procesem twórczym, bardzo lubimy – to zaproszenie do warsztatu mistrza.

Jest coś nieprzyzwoitego w recenzowaniu albumów z grafikami. W większości przypadków opisy obrazów blakną w porównaniu z oryginałami, co rzuca się w oczy zwłaszcza wtedy, gdy wydawca zamawiający recenzję zdecyduje się okrasić ją przykładowymi ilustracjami. Coś, co czasami bardzo mądrze i elokwentnie omówił krytyk, w bezpośrednim kontakcie okazuje się o wiele mocniejsze, lepsze i przede wszystkim znacznie bardziej oddziaływujące na odbiorcę. Cóż, jako recenzenci stoimy tu na straconej pozycji i nie pozostaje nam nic innego jak poprzestać na definicji ostensywnej, a więc wskazaniu paluchem danego obrazu, wydukaniu: „Oto przykład znakomitego dzieła sztuki” i zamknięciu buzi.

Po takim wstępie mógłbym w zasadzie zakończyć ten tekst i wstawić kilka grafik dla zilustrowania tezy mówiącej o tym, że pieniądze wydane na album pod redakcją Patryka Mogilnickiego „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” to jedna z lepszych inwestycji, jakiej możemy dokonać obecnie w księgarni...

Przeczytaj tekst:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się