Joanna Bator i Terezia Mora laureatkami Nagrody im. Lindego

Joanna Bator i Terezia Mora laureatkami Nagrody im. Lindego

Joanna Bator i Terezia Mora laureatkami Nagrody im. Lindego

Udostępnij

Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 26 czerwca w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 roku zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo “tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

O przyznaniu nagród decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast partnerskich. Nagroda jest wręczana przemiennie w Toruniu lub Getyndze. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro.

 

 

Bator urodziła się w 1968 roku w Wałbrzychu. Jest pisarką, publicystką, felietonistką. W swoim dorobku ma takie książki, jak: “Kobieta”, “Japoński wachlarz”, “Piaskowa Góra”, “Chmurdalia”, “Japoński wachlarz. Powroty”, “Ciemno, prawie noc”, “Rekin z parku Yoyogi”, “Rok królika”, “Purezento”, “Gorzko, gorzko”.

Mora urodziła się w 1971 roku w węgierskim Sopron w rodzinie mniejszości niemieckiej. W 1990 roku wyjechała na studia do Berlina (hungarystyka i teatroznawstwo), od tego czasu mieszka w Berlinie. Jest pisarką, autorką scenariuszy filmowych i tłumaczką. Swoje utwory pisze po niemiecku, dużo tłumaczy z węgierskiego na niemiecki. W Polsce ukazały się tłumaczenia jej książek “Osobliwa materia” i “Każdego dnia”.

Laureatami pierwszej nagrody im. Lindego byli Wisława Szymborska i Guenter Grass, a w kolejnych latach m.in.: Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Olga Tokarczuk i Ingo Schulze, Adam Zagajewski i Durs Gruenbein, Wiesław Myśliwski i Herta Mulle, Dorota Masłowska i Dea Loher.

Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847), był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy “Słownik języka polskiego”, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.(PAP)

źrodło: https://rynek-ksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się