Joanna Mueller laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej

Joanna Mueller laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej

Joanna Mueller laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej

Udostępnij

Poetka i krytyczka literacka Joanna Mueller została tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Gala wręczenia nagrody, podczas której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach „książka roku” i „debiut roku”, odbędzie się 14 października.

W poniedziałek, czyli pierwszego dnia 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jury ogłosiło nazwisko tegorocznej laureatki nagrody za całokształt twórczości. Podano również tytuły pięciu książek nominowanych do nagrody w kategorii „książka roku” oraz trzech w kategorii „debiut roku”.

Wręczenie Silesiusa, podobnie jak rok temu, zostanie połączone z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wydarzenie odbędzie się w październiku.

Jak poinformowała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, jury nagrody wybrało pięć tomów, które konkurować będą o Silesiusa w kategorii „książka roku” oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.

Do miana najlepszej książki roku pretendują: „Wiosna ludzi” Miłosza Biedrzyckiego, „miłość” Kamili Janiak, „Obręcze” Natalii Malek, „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego oraz „Lata praktyki” Piotra Sommera.

Z kolei w kategorii „debiut roku” nominowane zostały: „Halal” Ivana Davydenki, „gościć sójki” Stanisława Kaliny Jaglarza oraz „Oprawa skórzana” Pawła Stasiewicza.

W tym roku nagrodę za całokształt pracy twórczej otrzymała Joanna Mueller. Poetka jest najmłodszą laureatką nagrody za całokształt twórczości w historii Silesiusa. Urodziła się w 1979 roku w Pile, mieszka w Warszawie. Poetka, eseistka, redaktorka i krytyczka literacka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i badaczką poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza.

Mueller zadebiutowała w 2003 roku tomem „Somnambóle fantomowe”. Później wydała także „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007), „Wylinki” (2010) i „intima thule” (2015), „Waruj” (2019), „Hista & her sista” (2021) oraz dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010) i „Powlekać rosnące” (2013), a także zbiór wierszy dla dzieci „Piraci dobrej roboty” (2017) i bajkę „Szkoła Czi-Tam” w formie kamishibai (2015).

W 2019 roku Joanna Mueller otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za „Stratygrafie”, a rok później Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za tom wierszy „Wylinki” oraz eseje „Stratygrafie”. Do wrocławskiego Silesiusa była nominowana już trzykrotnie w kategorii „książka roku” (w 2016, 2020 roku, a ostatnio rok temu za tom „Hista & her sista”). Poetka otrzymywała też nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia (2008) i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2016). Kojarzona z neolingwizmem (sygnatariuszka „Manifestu neolingwistycznego” w grudniu 2002 roku), sama określa swoją twórczość mianem archelingwizmu.

Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, podkreślił, że „Joanna Mueller od ponad dwudziestu lat jest bardzo silnie obecna w życiu czytelniczek i czytelników poezji”. „Świetny debiut, potem kolejne tomy, w których wiele działo się z językiem, głośne antologie poezji kobiet, kobiecej i nie tylko, manifesty neolingwistyczne, intrygująca krytyka poetycka, silny, a przy tym daleki od publicystyki feminizm. Joanna Mueller to tytanka pracy, cicha rewolucjonistka poetycka, a przy tym oddana opiekunka wielu poetek i poetów, nie tylko młodych, którym służy – najdosłowniej – pomocą jako akuszerka i redaktorka ich książek. Skromna, imponująca postać” – powiedział Śliwiński.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Laureat Silesiusa w kategorii książka roku otrzymuje 50 tys. zł, a zwycięzca w kategorii debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł. Od 2020 roku wszyscy autorzy nominowani w obu tych kategoriach otrzymują również wyróżnienia finansowe po 5 tys. zł.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku.

Operatorem Nagrody Silesius od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Festiwal, który rozpoczął się w poniedziałek potrwa do 21 maja.

źródło: Piotr Doczekalski, PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się