Józef Czapski - 122. rocznica urodzin

Józef Czapski - 122. rocznica urodzin

Józef Czapski - 122. rocznica urodzin

Udostępnij

Zeszyty Literackie przypominają o sto dwudzestych drugich urodzinach związanego z Instytutem Literackim pisarza, malarza Józefa Czapskliego (3 IV 1896-12 I 1993), właśc. hrabiego Hutten-Czapskego, przydomka i tytułu nie używał, ps. „Marek Sienny”, „J. Cz.”, „jcz”.

 
 
JC
Józef Czapski
Józef Czapski
122. rocznica urodzin
(3 IV 1896-12 I 1993)
"W Pradze w 1896 roku urodził się naszym rodzicom upragniony syn. Dziecko urodziło się "w czepku", co uchodziło za dobry omen [...] Józio, ulubieniec rodziców. Mama rzadko się z nim rozstawała, zabierała go nawet ze sobą za granicę. Był bardzo delikatnego zdrowia, dwuletni przechodził ciężką, omal śmiertelną dezynterię, sześcioletni - szkarlatynę z komplikacjami; rodzice lękali się o niego i cieszyli się nim niepomiernie; łatwy do prowadzenia, pogodnego usposobienia, rozmowny, wcześnie rozwinięty. "Il est à croquer!" - pisała mama do ciotki Adamowej. Miał przywilej bawienia się na dywanie u stóp mamy".
Maria Czapska
 
JCZH
Nowość!

Józef i Maria Czapscy / Katarzyna i Zbigniew Herbertowie
"Korespondencja"
Józef Czapski, starszy od swojego korespondenta o pokolenie jest dla Herberta ucieleśnieniem artysty i ważnym świadkiem XX wieku; Herbert jest dla Czapskiego najzdolniejszym poetą pokolenia, a także oddanym przyjacielem. W trwającej ponad trzydzieści lat korespondencji poruszają problemy sztuki, literatury i wiary, są w niej także opisy codzienności i klimat łączącej jej autorów przyjaźni. Ich korespondencja pozwala spojrzeć na nowo na historię Polski, jej kulturę i sztukę. Jest też wyjątkowym wskazaniem jak z godnością szukać piękna i zachować siły twórcze, i jak związać te poszukiwania z poczuciem odpowiedzialności za los współczesnych.
» zobacz
ZL
Nowość!

Zeszyty Literackie nr 141
Józef Czapski / Witold Gombrowicz „Korespondencja”

O Czapskim piszą: Eric Karpeles, Wojciech Karpiński, Piotr Mitzner, Aleksander Fiut

Ponadto: Maria Stauber o Ginczance, Tomas Venclova o Żydach i Litwinach, Michał Bristiger o wojnie i muzyce, T. S. Eliot o Andrzejewskim, Roberto Calasso o demokracji, Roberto Salvadori o Picassie, Marek Zagańczyk o Berlinie

Nowe wiersze: Adam Zagajewski, Tomasz Różycki, Anna Piwkowska, Krystyna Dąbrowska, Jarosław Mikołajewski, Szymon Żuchowski, Marcin Sabiniewicz…
» zobacz
JC
Józef Czapski
"Wyrwane strony"
"Jedyny swego rodzaju dziennik i najwierniejszy autoportret"
Konstanty A. Jeleński

"Szkice snów, książek, problemów, obrazów w "Wyrwanych stronach" należą do najważniejszych dzieł polskiej prozy XX wieku, polskiej prozy w ogóle".
Wojciech Karpiński
» zobacz
JC
Józef Czapski
"Pamiętając"
Bibliofilskie jednotomowe wydanie "Zeszytów Literackich" nr 44 i 45 z lat 1993-94 poświęconych Józefowi Czapskiemu.
s. 364
» zobacz
KAJ
Konstanty A. Jeleński
"Listy z Korsyki. Do Józefa Czapskiego"
 
» zobacz
WK
Wojciech Karpiński
"Portret Czapskiego"
"Kiedy się czyta książkę Karpińskiego o Czapskim, ten staje się obecny - cóż lepszego mógłbym o jego książkowym portrecie powiedzieć. Karpiński tak intensywnie zagłębia się w rozmowę z Czapskim, że jakby zapominał o wycelowanym w piszącego obiektywie czytelnika, Czapski najprościej dochodzi do głosu; mówią o wielu rzeczach, które ich obu pasjonują".

Jacek Woźniakowski
» zobacz
JC
Galeria fotografii Józefa Czapskiego
 
» zobacz
MNK
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE O JÓZEFIE CZAPSKIM
12 kwietnia o godz.18.00 zapraszamy do Kawiarni Kultury w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie na spotkanie poświęcone korespondencji Józefa Czapskiego ze Zbigniewem Herbertem a także najnowszemu numerowi Zeszytów Literackich gdzie znalazły się m.in. korespondencja Czapskiego z Witoldem Gombrowiczem a o Józefie Czapskim piszą: Eric Karpeles, Wojciech Karpiński, Piotr Mitzner i Aleksander Fiut.
Spotkanie z udziałem Barbary Toruńczyk, Jana Strzałki i Mikołaja Nowaka-Rogozińskiego poprowadzi Agnieszka Kosińska
» zobacz

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się