Józef Hen laureatem Nagrody „Dzieło Życia”

Józef Hen laureatem Nagrody „Dzieło Życia”

Józef Hen laureatem Nagrody „Dzieło Życia”

Udostępnij

Statuetkę nagrody „Dzieło Życia”, przyznawanej za całokształt twórczości, odbierze w tym roku pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser, dramaturg i publicysta – Józef Hen – poinformowała PAP Justyna Michniewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Przypomniała, że Hen „jest autorem ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych”.

„W tym roku zbiegły się dwa ważne jubileusze - 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida i 20-lecie Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Przyznanie tegorocznych Statuetek Norwidowskich będzie w związku z tym szczególnym wydarzeniem” - czytamy w przesłanej PAP informacji.

„Wybitny pisarz, nestor polskiego pisarstwa, obecny w naszej kulturze literackiej od roku 1947. To są potężne czasy, potężny okres życia i wiele pokoleń towarzyszyło jego pisarstwu, a on tym pokoleniom. Do dzisiaj bardzo aktywny jako pisarz, we wszystkich dziedzinach właściwie, od noweli przez powieści, utwory biograficzne, m.in. o Tadeuszu Boyu, Stanisławie Auguście” – powiedział o laureacie Nagrody „Dzieło Życia” członek Kapituły tej nagrody Tomasz Miłkowski, cytowany w komunikacie.

„Mnóstwo tego napisał, nie mówiąc już o dramatach, scenariuszach filmowych, a nawet felietonach. Jest to pisarz wszechstronny, niesłychanie wrażliwy i ciągle, jak powiedział członek Kapituły Marek Wawrzkiewicz, coraz lepiej pisze” – podkreślił.

Przyznano także nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w poszczególnych kategoriach artystycznych.

„W kategorii Literatura nominacje do nagrody otrzymali autorzy wydanej w zeszłym roku prozy: Joanna Bator za książkę »Gorzko, gorzko«, Piotr Bratkowski za powieść »Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli« i Maria Karpińska za zbiór opowiadań »Żywopłoty«” – napisano w informacji.

Kapituła Muzyczna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku akordeonisty Klaudiusza Barana za płytę „Ignacy Zalewski Accordion Works”, wiolonczelisty Andrzeja Bauera za interpretację Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (wydane na płycie „Cello concertos/ Schumann, Czajkowski, Lutosławski”) oraz animatorki życia muzycznego Maliny Sarnowskiej, autorki miniserialu „Bazylek w Sinfonii Varsovii”.

„Sztuki plastyczne w tegorocznej edycji nagrody reprezentowane będą przez fotografika Janusza Foglera wyróżnionego za wystawę »Powrót do ogrodu« w Ney Gallery & Prints w Warszawie, grafika Piotra Welka, autora prac prezentowanych na wystawie »Autoportret« w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie oraz rzeźbiarza Xawerego Wolskiego za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej” – czytamy w informacji.

Nominacje teatralne 20. edycji Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu „Matka Joanna od Aniołów” w Teatrze Narodowym w Warszawie, Modest Ruciński za rolę Cervantesa / Alonsa Kichana / Don Kichota w spektaklu „Człowiek z La Manchy” wystawionym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” Teatru Narodowego w Warszawie.

„Statuetki Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida wręczone zostaną w rocznicę urodzin patrona – 24 września” – przypomniano.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 25 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło Życia” – 30 tys. zł. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostaną imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

Od 2002 r. Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało przeszło 90 artystów. Byli to, m.in.: ludzie teatru - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodę „Dzieło życia” otrzymali, m.in.:: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk i Piotr Paleczny.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się