Józef Wilkoń ambasadorem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Józef Wilkoń ambasadorem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Józef Wilkoń ambasadorem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Udostępnij

Z okazji szczególnej – Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej - organizatorzy Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki opowiadają o kulisach pracy w tym trudnym okresie i o tegorocznych planach. 

DLa nikogo nie jest to czas łatwy i choć bardzo nam żal wielu elementów programu, nad którymi pracowaliśmy od miesięcy, staramy się zachować optymizm i dostosować do obecnej sytuacji  - wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor programowy wydarzenia - Przygotowania jednak trwają, a autorzy, których zapraszamy do współpracy mówią, że nasz optymizm jest światełkiem w tunelu. Staramy się zarażać nim także wydawców, choć wiemy, że ich sytuacja jest bardzo trudna. Może właśnie przez to, tak cenna jest i będzie promocja literatury, czytania i konkretnych znakomitych twórców. Nie możemy się więc poddawać.

Dlatego właśnie Dzień Książki Dziecięcej chcieliśmy wykorzystać, by podać kilka dobrych wiadomości, których chyba nam wszystkim ostatnio bardzo brakuje:

 Pierwsza i dla nas najważniejsza - oficjalnie przedstawiamy ambasadora festiwalu. Józef Wilkoń - artysta książki, malarz, rzeźbiarz i scenograf, jeden z ostatnich – działających nieprzerwanie od lat 60-tych – przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji. W dorobku ma ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, w tym wiele wydanych poza granicami naszego kraju. Mistrz zadeklarował poparcie dla tego międzypokoleniowego projektu, zrealizuje tegoroczny plakat wydarzenia, a jego wystawy będą uroczystymi punktami programu. 

Druga - udział w festiwalu potwierdzili do tej pory: Tomasz Samojlik, Agnieszka Frączek, Katrzyna Ryrych, Marianna Oklejak, Agnieszka Mielech, Renata Kijowska, Marcin Kozioł, Pan Poeta, Renata Piątkowska, Tomasz Broda, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Agata Królak, Piotr Socha, Marianna Sztyma, Michał Rusinek, Joanna Fabicka, Agnieszka Tyszka, Natalia Uryniuk, Magdalena Kilarska, Katarzyna Radziwiłł, Ewa Solarz, Barbara Flores i oczywiście Józef Wilkoń.

Ich sylwetki i twórczość zaczynamy opisywać w naszych mediach mając nadzieję, że będzie to znakomitą inspiracją do wyborów czytelniczych jeszcze przed festiwalem. 

 Trzecia - uwielbiamy spotykać się z dziećmi (rodzicami, dziatkami) na naszych wydarzeniach, często w przepięknych lub zaskakujących przestrzeniach, jednak jesteśmy też gotowi na działania online. Najważniejszym naszym celem jest pomóc dzieciom odkryć jak cudowną przygodą jest czytanie, doprowadzić je do książek wartościowych, zbieżnych z ich potrzebami. Jest na to wiele sposobów. 

Już teraz:  

  • od pierwszych dni naszego domowego odosobnienia nagrywamy wraz z twórcami książek „Czytanki na czasie” #czytankinaczasie. To cykl krótkich spotkań z autorami, którzy czytają swoje utwory, umilając dzieciom wieczory. Codziennie o 19:00 na profilu FB Festiwalu autorzy zachęcają dzieci do pozostania w domach, do troski o innych, do czytania. 
  • trwa konkurs „Pozdrowienia z domu” #pozdrowieniazdomu zainspirowany twórczością Marianny Sztymy, który zachęca do odkrywania przestrzeni domu na nowo i kieruje uwagę na relacje międzyludzkie, a także przypomina tradycyjną formę korespondencji - pocztówkę. 

Co jeszcze:

  • od najbliższego weekendu eksperci „Ostrego Dyżuru Literackiego” - niezwykłej akcji leczącej nietolerancje czytelnicze - będą do dyspozycji dzieci na profilu FB akcji, „lekarze” będą publikować zalecenia kierując uwagę dzieci na książki optymistyczne, o pozytywnych zakończeniach, mówiące o wartości relacji, odpowiedzialności za innych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na seniorów.

A to dopiero początek. 

Śledźcie nasze działania na stronach:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się