Julian Przyboś patronem Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Julian Przyboś patronem Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Julian Przyboś patronem Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Udostępnij

Tegorocznym patronem jubileuszowej, dziesiątej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, która odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia, został Julian Przyboś.

Julian Przyboś był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej i najbardziej wpływowych polskich poetów, eseistów i tłumaczy XX wieku. Początkowo inspirował się teorią Tadeusza Peipera, z czasem wzbogacając swoją twórczość o refleksyjną i pejzażową lirykę.

Kuratorem tegorocznego Pasma Patrona będzie prof. dr hab. Edward Balcerzan. Teoretyk literatury, krytyk literacki, tłumacz, poeta oraz prozaik, a przy tym eddytor i redaktor pism Juliana Przybosia.  Jak sam pisze: „w latach sześćdziesiątych twórczość Przybosia stanowiła centralny układ odniesienia dla najdonioślejszych zdarzeń w polskiej sztuce słowa. » Dziś Przyboś jest w czyśćcu «, powiedziała (...) Wisława Szymborska; poeta nie cieszy się popularnością godną swego talentu. Sytuacja jest paradoksalna. Szansą zmiany (na lepsze) w recepcji poety wydaje się spotkanie żywiołów metafizycznych: Przybosia i autorów współczesnych, którzy nierzadko stają się odkrywcami lądów — przez niego wiele lat temu odkrytych...”.

Rozmowom w ramach Pasma Patrona będzie przewodzić hasło: „Julian Przyboś – poeta naszych czasów”.

W pracach nad programem bierze udział również Przyjaciel Festiwalu oraz Honorowy Obywatel Szczebrzeszyna – Wiesław Myśliwski.

KC / źródło: Festiwal Stolica Języka Polskiego


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się