Już jutro rozpoczyna się Big Book Festival 2021

Już jutro rozpoczyna się Big Book Festival 2021

Dzisiaj rozpoczyna się Big Book Festival 2021

Udostępnij

3 dni, 40 wydarzeń, 100 gości. Big Book Festival odbędzie się od 25 do 27 czerwca w Warszawie i on-line. Na otwarcie 9. edycji widowisko FOLWARK OSTATECZNY reżyseruje Matylda Damięcka. W programie 11 polskich premier, 2 Okrągłe Stoły Literackie, dyskusje z najważniejszymi pisarzami z kraju, łączenie z 6 autorami ze świata i pięć niepowtarzalnych spektakli oraz słuchowisk. Instytut Książki jest partnerem strategicznym imprezy, a dofinansowało ją Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Big Book Festival będzie pierwszym w 2021 r. festiwalem literackim, który da szansę osobistego spotkania z cenionymi autorami. W wydarzeniach można uczestniczyć na miejscu, większość z nich będzie również transmitowana na stronie bigbookfestival.pl oraz w kanale You Tube Big Book Festival.

HASŁO ROKU 2021

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to: Jeszcze będzie najpiękniej!

– Chcemy Wam powiedzieć: „Jeszcze będzie najpiękniej!” – bo mamy siebie, bo czytamy i wierzymy w lepsze jutro – rozwija hasło edycji Anna Król, dyrektorka Big Book Festival i Fundacji „Kultura nie boli” organizującej imprezę. – Literatura znów ma wyjątkową moc. Przychodzi nam z pomocą, przynosi nadzieję i radość, daje otuchę i chwilę wytchnienia. Chcemy, by tegoroczna edycja Big Book Festival była wyjątkowa. Bo wyjątkowo silnie potrzebujemy spojrzeć pogodnie w przyszłość i zobaczyć tam słońce.


Big Book Festival 2021 to bardzo potrzebne ćwiczenia z nadziei. Stworzymy wiele bezpiecznych okazji do cieszenia się bliskością, rozmową i emocjami płynącymi z tekstów. Nie rezygnujemy z widowiskowego aspektu literatury, będziemy znów eksperymentować i zadziwiać. – dodaje Paulina Wilk, współorganizatorka festiwalu.

GWIAZDY LITERATURY I POEZJI PRZY OKRĄGŁYCH STOŁACH

Przy specjalnie zbudowanych Okrągłych Stołach Literackich spotkają się polscy autorzy kilku pokoleń i różnych gatunków, a dyskutować będą o wyzwaniach, jakie postawiła przed nami pandemia. Podczas dwóch wielogłosowych debat, 26 i 27 czerwca, dwa różne składy autorów zmierzą się z tematem zaufania i nieufności między ludźmi, a także kryzysem nadziei i wiary w lepsze jutro. Rozmowy poprowadzą dziennikarze Justyna Dżbik-Kluge i Michał Nogaś, w rozmowie będą brać udział także czytelnicy, a wszystkich dyscyplinować będą gongi i zegary, bo okrągłe stoły to także praktyczna lekcja mówienia krótko i na temat. Wśród rozmówców pojawią się m.in.: Agata Passent, Magdalena Grzebałkowska, Zośka Papużanka, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Uzdański, Jacek Hugo-Bader i Marcin Wicha.

GŁOSY ZE ŚWIATA

Festiwal będzie gościł autorów ze świata. Połączą się oni ze swych domów i gabinetów z publicznością zgromadzoną w Warszawie. Będą to: Sigrid Nunez – amerykańska pisarka, która w książce „Sempre Susan” wspomina przyjaźń z wybitną eseistką Susan Sontag, Vivian Gornick – dopiero u nas odkrywana autorka autobiograficznych „Przywiązań”, legenda nowojorskiej sceny literackiej i feministycznego aktywizmu, Andrés Barba uznawany w Hiszpanii za największy i najoryginalniejszy talent literacki swojego pokolenia, Douglas Stuart – pisarz ze Szkocji, nowojorczyk z wyboru, zeszłoroczny laureat prestiżowej Nagrody Bookera za powieść „Shuggie Bain” właśnie w Polsce wydaną, Joseph Zárate – jeden z najlepszych reporterów z Ameryki Łacińskiej, autor książki „Wewnętrzne wojny” o obrońcach środowiska w Peru oraz Nadav Eyal – czołowy izraelski dziennikarz, który wywołał międzynarodowe reakcje książką „Rewolta” o buncie przeciwko globalizacji.

LITERATURA NA ŻYWO – NIEPOWTARZALNE WIDOWISKA

W programie Big Book Festival nie zabraknie nowatorskich wydarzeń specjalnych, charakterystycznych dla Fundacji „Kultura nie boli”. Festiwal otworzy 25 czerwca wieczorem widowisko FOLWARK OSTATECZNY w reżyserii Matyldy Damięckiej na motywach antytotalitarnej powieści „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i tekstów Martina Luthera Kinga, a zakończy w niedzielę 27 czerwca wieczorem spektakl BENIA KRZYK. SCENY Z ŻYCIA na kanwie „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla o legendarnym bandycie z Odessy. W programie także m.in. SEROTONINA – słuchowisko na żywo w interpretacji Andrzeja Chyry, na podstawie powieści Michela Houellebecqa o obsesjach współczesności oraz aktorskie improwizacje na tekstach popularnego twórcy literackich past POLSKA OCZAMI MALCOLMA XD. W produkcjach specjalnych udział można wziąć tylko osobiście, nie będą one transmitowane.

O CZYM ROZMAWIAĆ

Bez ograniczeń dla publiczności w Warszawie i internecie dostępne będą rozmowy i dyskusje z udziałem pisarzy oraz twórców. Posłuchamy rozmów m.in. o transhumanizmie, zakazanych słowach, o samotności, polskim chłopstwie i toksycznych rodzinach. O strategiach na tworzenie biografii dyskutować będą reporterzy Magdalena Grzebałkowska, Artur Domosławski i powieściopisarka Natalia Fiedorczuk, a o queerowej wrażliwości w sztuce – pisarka Dorota Kotas i reżyser Michał Borczuch. Na festiwalu premierę będzie mieć jedenaście nowych książek, a ich autorzy po raz pierwszy od miesięcy osobiście zobaczą się z czytelnikami i podpiszą dla nich egzemplarze. Wśród nowości debiutujących na Big Book Festival będzie m.in. powieść Anny Cieplak „Rozpływaj się”, historyczna książka „Polki na Montparnassie” Sylwii Zientek, reportaż literacki Marzeny Mróz-Bajon „Domy pisarzy” oraz „Zachód słońca na Santorini” Dionisiosa Sturisa – reportaż o neofaszyzmie w Grecji.

NADZIEJOMAT! ZBIÓRKA NA OPTYMISTYCZNĄ INSTALACJĘ

Jest nadzieja, że podczas Big Book Festival w Warszawie zadebiutuje NADZIEJOMAT – piękna i barwna instalacja do tworzenia fantazyjnych zdań ze słowem „nadzieja”, pozwalająca na blisko trzysta nietuzinkowych kombinacji słów i zrobienie sobie z nimi optymistycznego selfie.

Projekt studia Dinksy z Cieszyna stanie na trzy festiwalowe dni przy Big Book Cafe, po czym przeniesie się do szpitala Wolskiego, gdzie będzie towarzyszył młodym pacjentom oddziału psychiatrycznego, a potem powędruje dalej. Wiele zależy od gestu darczyńców! Nadziejomat jest w pełni finansowany społecznie, w serwisie Zrzutka.pl trwa zbiórka na jego budowę: https://zrzutka.pl/k3yye4. Organizatorzy Big Book Festival zachęcają do darowizn i przyjścia na festiwal, także by przetestować Nadziejomat!

GDZIE SIĘ ODBĘDZIE?

Big Book Festival odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w dwóch sąsiadujących ośrodkach: centrum innowacji literackich Big Book Cafe (ul. J. Dąbrowskiego 81) oraz domu kultury Centrum Łowicka (ul. Łowicka 21). Duża część wydarzeń rozegra się w plenerze i połączy literaturę z atmosferą miasta. Na miejscu działać będą również festiwalowa kawiarnia, księgarnie oraz plenerowa czytelnia i strefa relaksu. Tak jak w roku 2020 na Big Book Festival obowiązywały będą szczególne przepisy sanitarne, w tym ograniczona liczba miejsc na spotkaniach, maseczki i dezynfekcja.

Przed Centrum Łowicka w czasie festiwalu działać będzie Duży Targ Księgarni Społecznej oferujący setki tytułów z drugiej ręki do kupienia za 5 lub 10 złotych. Nowości i białe kruki. Każdy zakup to cegiełka – dochód z Targu wesprze Big Book Festival.

Transmisje ze spotkań można oglądać na https://bigbookfestival.pl/

Big Book Festival odbywa się od 2013 r., organizuje go Fundacja „Kultura nie boli”. Dziewiąta edycja odbędzie się m.in. dzięki wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, pomocy wydawców i indywidualnych darczyńców.

Pełny program Big Book Festival 2021 można znaleźć na stronie:

https://bigbookfestival.pl/edycja-2021/program


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się