Już w niedzielę Dzień Detoksu Cyfrowego.

Już w niedzielę Dzień Detoksu Cyfrowego.

Już w niedzielę Dzień Detoksu Cyfrowego. Eksperci apelują o świadome korzystanie z sieci

Udostępnij

Koalicja Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej organizuje 19 lipca Dzień Detoksu Cyfrowego. Tego dnia ograniczamy lub całkowicie rezygnujemy z korzystania z internetu. Z raportu Digital 2019 z Hootsuite oraz We Are Social wynika, że dziennie spędzamy średnio 6 godzin i 42 minuty w sieci, z czego połowa tego czasu przypada na urządzenia mobilne.

W sumie w ciągu roku jest to ponad 100 dni. To więcej niż 1/4 naszego życia, a mówimy tylko o aktywności w sieci. 

Platformy cyfrowe i smartfony są celowo projektowane tak, aby uzależniać. Dzięki temu zyski światowych gigantów rosną, jednak kosztem naszego dobrostanu. Tak długi czas sprawia, że zostawiamy po sobie olbrzymią liczbę danych, których przejęcie może być katastrofalne.

„Przebywając w sieci tworzymy gigantyczny skarbiec danych. Z dnia na dzień włamanie do tego skarbca boli nas coraz bardziej, dlatego tak ważne jest żebyśmy nauczyli się wszyscy jak go chronić” – mówi dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Cyfrowe korporacje chętnie wykorzystują nasze dane, które pozyskują często wbrew naszej zgody. Wzrost znaczenia technologii w naszym życiu oznacza, że przedsiębiorcy i konsumenci mogą być manipulowani przez największe zagraniczne koncerny. 

„Cyfrowe korporacje mają olbrzymi wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Nie płacą tutaj podatków, niszczą konkurencję i wyrzucają małe firmy z rynku. W tym samym czasie uzależniają nas od swoich produktów i usług. Dlatego zachęcamy by 19 lipca odłożyć telefony, laptopy i inne urządzenia mobilne” - komentuje Jan Zygmuntowski, inicjator Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej.

Dzień Detoksu Cyfrowego to pierwszy krok – organizatorzy zachęcają do idei „cyfrowego minimalizmu” i świadomego korzystania z sieci na co dzień.

Polska Karta Suwerenności Cyfrowej to koalicja ekspercka, której zadaniem jest proponowanie sprawiedliwych i uczciwych reguł dla cyfrowej gospodarki. Dowiedz się więcej na stronie koalicji: www.cyfrowasuwerennosc.pl.

Pliki graficzne do pobrania: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/162662,,juz-w-niedziele-dzien-detoksu-cyfrowego-eksperci-apeluja-o-swiadome-korzystanie-z-sieci-

Źródło informacji: Fundacja Instrat


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się