Ken Follett przekaże 148 tys. euro z honorarium na odnowę katedry w Bretanii

Ken Follett przekaże 148 tys. euro z honorarium na odnowę katedry w Bretanii

Ken Follett przekaże 148 tys. euro z honorarium na odnowę katedry w Bretanii

Udostępnij

Brytyjski pisarz Ken Follet przekaże 148 tys. euro z honorarium za książkę „Notre Dame” napisaną w hołdzie dla zniszczonej w pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu na odnowę katedry pod wezwaniem św. Samsona w Bretanii.

„Notre-Dame ma ogromne znaczenie dla każdego wykształconego człowieka na świecie” - uważa Follet, znany m.in. z powieści sensacyjnych oraz serii powieści Kingsbridge.

Pisarz obiecał przekazać miastu Dol-de-Bretagne fundusze na odbudowę katedrę św. Samsona tuż po pożarze paryskiej Notre Dame w kwietniu 2019 r.

Fundacja zarządzająca funduszami na odbudowę zabytków poinformowała w komunikacie prasowym, że Folletowi zaproponowano kilka projektów, jego wybór padł na katedrę w Dol-de-Bretagne, która również została zniszczona przez pożar w 1203 r.

„To bardzo miła niespodzianka, miły prezent, zwłaszcza, że pochodzi od autora powieści »Filary Ziemi«, która opowiada o budowie gotyckiej katedry” – zauważył mieszkaniec Bretanii pracujący w sektorze turystycznym Xavier Coadic – cytowany przez stację France 3 we wtorek.

Urzędnicy merostwa Dol-de-Bretagne oraz mieszkańcy miasta nie mogą się doczekać przyjazdu pisarza, który nigdy nie był w Bretanii – informuje France 3.

Gotycka katedra św. Samsona, która została wpisana na listę zabytków w 1840 r, jest w ruinie. Szkielet budynku i granitowe balustrady są uszkodzone, przecieka dach, degradacji ulegają XIII-wieczne witraże, należące do najstarszych w kraju.

W 2019 r. rozpoczęto prace restauracyjne katedry, które powinny się zakończyć w 2024 r. Ich koszt oceniono na 2,4 mln euro.

źródło: PAP, Katarzyna Stańko

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się