Książkowe rekordy Guinnessa
Księga rekordów Guinnessa to nie tylko zbiór wyjątkowych osiągnięć dokonanych przez ludzi z całego świata, ale również prawdziwa skarbnica ciekawostek. Również z dziedziny literatury. Poznajcie najciekawsze rekordy Guinnessa dotyczące książek. Z całą pewnością zainteresują one również wasze pociechy. Tym bardziej, że niektóre osiągnięcia związane są właśnie z literaturą dziecięcą i najmłodszymi pisarzami.
Największa i najmniejsza książka świata
Jeśli chcecie zobaczyć największą książkę świata, musicie wybrać się do Dubaju. Tam bowiem znajduje się mierząca 8,6 metra i szeroka na 5 metrów książka, która waży aż 1500 kilogramów. Poświęcona została ona Mahometowi, a na jej 429 stronach opisano osiągnięcia proroka i pozytywny wpływ islamu na światową kulturę.
Natomiast najmniejsza książka świata wydrukowana została w Japonii. Mierzy ona zaledwie 3/4 milimetra, a szerokość składających się na nią liter nie przekracza 0,01 milimetra.
Najgrubsza książka w historii
Wydana w Niemczech najgrubsza książka na świecie nosi tytuł Das dickste Buch des Universums, co w tłumaczeniu znaczy Najgrubsza książka świata. Publikacja ma 4,08 metra długości, 50506 stron i waży 220 kg, a jej autorami są dzieci. Zawiera ona bowiem teksty i rysunki ponad 40000 maluchów na temat bezpieczeństwa na drogach.
Z kolei najgrubszą opublikowaną (w nakładzie 500 egzemplarzy) książką jest zbiorowe wydanie wszystkich historii o pannie Marple Agathy Christie.
Rekordy biblioteczne
Najwyżej położona biblioteka na świecie znajduje się w Szanghaju. Mieści się ona na 60. piętrze wieżowca, na wysokości 231 metrów. Aby dostać się do niej bez korzystania z windy, trzeba pokonać 1435 stopni!
Najbardziej niechlubny rekord należy do Emily Canellos-Simms. Kobieta przetrzymywała wypożyczoną z biblioteki książkę przez 47 lat! Kosztowało ją to prawie 350 dolarów kary. Pamiętajcie, aby sprawdzić, czy w waszych domach nie znajdują się książki z przekroczonym terminem zwrotu.
Najmłodsi i najstarsi literaci
Najmłodszą autorką według Księgi rekordów Guinnessa jest Dorothy Straight, która swoją książkę Jak powstał świat napisała w wieku 4 lat.
Za najmłodszego autora literackiego bestsellera uznaje się Christophera Paoliniego, który w wieku 15 lat napisał pierwszą część cyklu Dziedzictwo.
Z kolei najstarsza debiutantka, Bertha Wood, wydała swoją książkę w setne urodziny. Opublikowała wówczas wspomnienia, które zaczęła spisywać 10 lat wcześniej.
Jak widać, na pisanie nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno!
Literackie rekordy Guinnessa są bardzo różnorodne i mogą dotyczyć naprawdę różnych dziedzin. Może warto razem ze swoim dzieckiem ustanowić kolejny? Na przykład w ilości wspólnie przeczytanych książek? Nawet jeśli nie dostaniecie się do Księgi rekordów Guinnessa, to i tak czeka was wspaniała zabawa. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przygotować własną książkę rodzinnych rekordów literackich.
***
Więcej książkowych ciekawostek i porad na temat czytania dzieciom na wielki-czlowiek.pl