8. Warszawskie Międzynarodowe Targi Książki

8. Warszawskie Międzynarodowe Targi Książki

Kobieta na schodach - najnowsza powieść Bernharda Schlinka autora bestsellerowego Lektora

Udostępnij

W tym  roku Niemcy  będą Gościem Honorowym 8. Warszawskich Targów Książki! Wpisując się w ideę promowania najlepszej niemieckiej literatury Dom Wydawniczy REBIS wydał nową powieść cenionego niemieckiego pisarza Bernharda Schlinka "Kobieta na schodach" oraz wznowił jedną z najpopularniejszych jego książek, bestsellerowego  "Lektora". Obie książki będą dostępne na targach, jednak ich oficjalna premiera będzie 23 maja.

Siła słów Bernharda Schlinka

Gościem Honorowym tegorocznych Warszawskich Targów Książki zostały Niemcy. Przez Instytut Goethego oraz Frankfurckie Targi Książki, przy współpracy z  Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec został przygotowany program, który prezentuje literaturę jako przestrzeń otwartego dialogu oraz wymiany myśli, emocji i informacji – pod hasłem „Worte bewegen. Siła słów“.

Z tej okazji Dom Wydawniczy REBIS postanowił wydać książkę cenionego pisarza niemieckiego, Bernharda Schlinka "Kobieta na schodach", znanego przede wszystkim z bestsellerowej powieści "Lektor" (przetłumaczonej na 52 języki, zekranizowanej przez S. Daldry’ego z Kate Winslet, Davidem Krossem i Ralphem Fiennesem w rolach głównych). "Kobieta na schodach" porusza temat miłości młodego, niedoświadczonego mężczyzny do femme fatale, która pozwala się pokochać, a następnie znika z życia, lecz nie da się jej zapomnieć. Miłość a później zranienie jest rodzajem inicjacji i ma wpływ na całe późniejsze życie mężczyzny. Zarówno "Lektor" jak i "Kobieta na schodach" stawiają bolesne, niewygodne pytania, opowiadają jednak nie tylko o zranieniu, ale również o stawieniu czoła prawdzie i dialogu, przez co doskonale wpisuje się w motto programu przygotowanego na Warszawskie Targi Książki w związku z Gościem Honorowym.

W szczególny sposób „Worte bewegen. Siła słów“ odnosi się do fabuły "Lektora", w którym słowa przeczytanych książek mają moc, by spowodować wewnętrzną przemianę człowieka. Z początku odgrywają ważną rolę w romansie Michaela Berga i wiele lat od niego starszej Hanny Schmitz, po latach jednak pozostaje tylko to - słowa powieści, nagrywane dla Hanny na kasety. Kiedy bolesna prawda o przeszłości kobiety, która pracowała jako strażniczka w Auschwitz, wychodzi na jaw – stają się rodzajem rozliczenia, zarówno ratunkiem jak i największą karą.

Schlink stał się specjalistą od dyskusji: co oznacza być Niemcem, kiedy po zakończeniu II wojny światowej wielkim problemem stało się, jak stanąć twarzą w twarz wobec winy, pogodzić się z przeszłością i odnaleźć na nowo tożsamość.

Kilka słów o autorze:

Bernhardt Schlink jako profesor prawa, udowadnia w swoich powieściach, że nie istnieje czarno biały podział, ani proste osądy. Jak powiedział autor "Lektora": „Świat byłby zbyt piękny i prosty, gdyby przestępcy zawsze okazywali się potworami. To niemożliwe, żeby człowiek był wyłącznie dobry. Powinniśmy się cieszyć za każdym razem, kiedy uświadomimy sobie, że postąpiliśmy słusznie.” Pytanie Hanny Schmidt zadane sędziemu mogłoby być również skierowane do każdego z czytelników: „A co Pan by zrobił?”. Przyjęcie punktu widzenia Schlinka nie jest łatwe, a jednak w ten sposób jego powieści otwierają na dialog i zmuszają do tego, by wyjść z myślenia stereotypami – a to doskonały dowód na siłę słów.

Nota o książce:

 

Uporządkowane życie niemieckiego prawnika odmienia się w mgnieniu oka, gdy w muzeum w Sydney natyka się on na obraz od lat uznawany za zaginiony. To wizerunek Irene, kobiety, dla której był gotów zaryzykować wszystko, a ona bez słowa zniknęła z jego życia. Wiadomość o odnalezieniu obrazu jest zaskoczeniem także dla dwóch innych mężczyzn, którzy kiedyś ją kochali – i nadal czują się przez nią oszukani. Wszyscy czworo spotkają się po latach nad odludną australijską zatoką: każdy z mężczyzn chce odzyskać to, co mu się rzekomo należy. Tylko jeden z nich wykorzystuje szansę, żeby odnowić swoje uczucie do Irene, choć nie zostaje im już dużo czasu…

Przejmujący w ascetycznym ujęciu Schlinka obraz gry pozorów, bliskości w obliczu nieodwołalnego, odchodzenia, utraty. Kobieta na schodach zaczyna się jak kryminał, a kończy jak historia życia i miłości.

Kilka słów o autorze:

Bernhard Schlink (ur. 1944), niemiecki pisarz i profesor nauk prawnych, mieszka w Berlinie i Nowym Jorku. Powieść Lektor, wielokrotnie nagradzana i sfilmowana przez S. Daldry’ego (Kate Winslet, David Kross i Ralph Fiennes w rolach głównych), ugruntowała jego pisarską sławę w skali światowej. Kobieta na schodach, najnowsza powieść Schlinka, zajęła 1 miejsce na liście bestsellerów tygodnika „Der Spiegel”.

 

Bernhard Schlink, Lektor, przełożyła Karolina Niedenthal

ISBN 978-83-8062-133-6

Arcydzieło tłumaczone na 52 języki, 5 nominacji do Oscara dla filmu

Pamiętna ekranizacja S. Daldry’ego ‒ Kate Winslet, David Kross i Ralph Fiennes w rolach głównych

Pięć nominacji do Oscara i statuetka, a także Złoty Glob i nagroda Bafty dla Kate Winslet, odtwórczyni Hanny

Nota o książce:

Piętnastoletni Michael Berg poznaje piękną dojrzałą kobietę, w której zakochuje się bez pamięci. Rodzi się między nimi namiętny romans, ale i czuła bliskość, gdy chłopak czyta Hannie na głos książki. Po jakimś czasie Hanna jednak znika niespodziewanie, bez śladu. Już jako student prawa Michael spotyka ją przypadkowo na procesie strażniczek w obozie koncentracyjnym – na ławie oskarżonych. Poznaje mroczną przeszłość ukochanej, ale zaczyna też rozumieć, że Hanna skrywa znacznie dla niej boleśniejszą tajemnicę…

Powieść o niezbywalnym prawie człowieka do wolności i godności, o konsekwencjach trudnych wyborów, o etyce w świetle sprawiedliwości – a wszystko to osnute na kanwie żarliwego, burzliwego uczucia.

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się