Wydawnictwo Jedność
 „Klasyka polska na stulecie”, "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", Sergiusz Piasecki

„Klasyka polska na stulecie”, "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", Sergiusz Piasecki

„Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” w Trójce we współpracy z Instytutem Książki

Udostępnij

„Klasyka polska na stulecie” – pod takim hasłem będą realizowane najbliższe lektury w Trójce. W paśmie wieczornym pojawi się dziś pierwsza z nich: "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy", czyli najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego. Audycja powstaje we współpracy z Instytutem Książki.

Powieść tę Piasecki pisał w więzieniu w 1935 roku. Jego życiorys jest gotowym materiałem na film akcji. Przyszły pisarz urodził się w 1901 roku na rosyjskiej prowincji. Był nieślubnym synem zubożałego szlachcica, świadkiem rewolucji, uczestnikiem wojny w 1920 roku, agentem polskiego wywiadu i przemytnikiem, przekraczającym po wielekroć granicę wschodnią. Za napady skazano go na śmierć. Karę zamieniono na 15 lat więzienia. Tam zaczął kiełkować jego talent literacki.

Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy wyznaczył przełom w jego życiu. Pisarz uzyskał protekcję m.in. Melchiora Wańkowicza i ułaskawienie. Potem nastąpiło kilka lat rekonwalescencji, gdyż zapadł na ciężką chorobę. Podczas wojny służył w AK, później wyemigrował. Zmarł w 1964 roku w Anglii. Jego książki przez lata były objęte cenzurą. Wrócił dopiero po upadku żelaznej kurtyny.

Narratorem Trójkowego czytania będzie Przemysław Bluszcz, a Wiktoria Gorodeckaja wystąpi we wszystkich rolach żeńskich. Lekturze będzie towarzyszyła muzyka przygotowana przez Łukasza Borowieckiego.

Powieść będzie czytana od poniedziałku do piątku około godziny 20.50. Na antenie wyemitowanych zostanie 20 fragmentów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się