Wakacje z Kulturą. Sprawdź rozkład wydarzeń NCK na lato!
Wschód Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, festiwal w Jarocinie, widowiska i pokazy historyczne, spotkania z książką… Te i inne atrakcje Narodowe Centrum Kultury organizuje i współorganizuje tego lata na terenie całej Polski. Sprawdź, na które z nich wejdziesz bezpłatnie!
Fink na festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie
Narodowe Centrum Kultury zainaugurowało Europejski Stadion Kultury w 2011 roku i współtworzy go do dziś! Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury będzie jeden z najciekawszych męskich głosów Wielkiej Brytanii ostatnich lat: Fink! Podczas Koncertu Głównego na Stadionie Miejskim w Rzeszowie nie zabraknie również niezwykłych występów muzycznych duetów gwiazd z Polski i ze Wschodu. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto być w Rzeszowie w dniach 21-24 czerwca. Europejski Stadion Kultury 2018 to łącznie 25 projektów, 40 różnorodnych wydarzeń, 15 koncertów, 4 spektakle i około 200 artystów z 14 państw.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.
Najciekawsze zjawiska muzyczne z pogranicza gatunków na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w Lublinie
Inne brzmienia to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego, co nowatorskie i niepowtarzalne. Zapytacie gdzie dziś, w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków, można ich szukać? Odpowiedź jest prosta – w Lublinie w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2018 r.! W tym roku wystąpią m.in.: George Clinton & Parliament Funkadelic, Atari Teenage Riot, Lech Janerka, Ammar 808 oraz Afenginn & Bastarda, Saul Willams, Igor Krutogolov’s Toy Orchestra, Rito, Way Station, Wczasy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.
Bogactwo kultur Podlasia na festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku
Główną ideą festiwalu jest prezentowanie bogactwa wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Inny Wymiar promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym. Zapraszamy do Białegostoku w dniach 31 sierpnia – 2 września 2018 r.!
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.
Imieniny Jana Kochanowskiego Ogrodzie Krasińskich
30 czerwca 2018 r. odbędzie się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego, literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową. W tym roku w roli gościa specjalnego – Zbigniew Herbert jak również czołowi polscy pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy. Tradycyjnie spotykamy się w Ogrodzie Krasińskich – najbardziej literackim parku w Warszawie. Na przybyłych będzie czekało także stoisko z nowościami Wydawnictwa NCK.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Kartka z Powstania w wirtualnej rzeczywistości
Film „Kartka z Powstania” zrealizowany przy użyciu innowacyjnej technologii wirtualnej rzeczywistości przenoszącej widza w realia Powstania Warszawskiego. Widziany obraz, wywołując uczucie imersji sprawia, że stajemy się nie tylko świadkami a uczestnikami oglądanych zdarzeń. Opowiedziana historia inspirowana jest jedną z akcji na terenie Reduty Wawelskiej dowodzonej przez kpt. Władysława Sieroszewskiego. „Sabała”, podczas walk, przeżył postrzał w serce. Kulę zatrzymał portfel z zapisaną przez córkę kartce z modlitwą. Kartkę można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Premiera filmu odbędzie się w lipcu w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Więcej szczegółów niebawem!
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Historyczne widowisko na Polach Grunwaldu
Główne uroczystości Dni Grunwaldu 2018 odbędą się w dniach 13-15 lipca 2018 r. na Polach Grunwaldu. Imprezy towarzyszące rozpoczną się już 11 lipca. W ciągu kilku dni będzie można uczestniczyć w Apelu Grunwaldzkim, Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, obejrzeć turnieje rycerskie, czy przejść się po średniowiecznym miasteczku. Towarzyszyć temu będą występy artystyczne muzyki z epoki oraz wiele innych atrakcji. To historyczne widowisko rokrocznie przyciąga tysiące widzów z Polski i z zagranicy.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Zanurz się w literaturze podczas Literackiego Sopotu
W tym roku, w dniach 16-19 sierpnia, odbędzie się już siódma edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.
Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek na festiwalowej plaży, możliwość skorzystania z plenerowej czytelni oraz cykl spotkań z nominowanymi i nagrodzonymi nagrodami: Nike, im. Ryszarda Kapuścińskiego czy Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka”. W programie nie zabraknie również propozycji skierowanych do młodszych czytelników. Wszystkich przybyłych zapraszamy na stoisko Wydawnictwa NCK.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Plenerowe historyczne widowisko „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie
Orzeł i Krzyż to spektakularna opowieść o losach Polski i Polaków od legend i założenia Państwa Polskiego przez tryumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i Solidarność. Zasiądź na trybunie, gdzie w ciągu 1,5 godziny przeżyjesz niezapomnianą historię odgrywaną na terenie wielkości 44.000 m2 przez niemal 400 aktorów wcielających się w ponad 1200 postaci. Poruszająca muzyka, spektakularne efekty specjalne, mappingi na wodzie i gra światłem. Już 30 000 osób obejrzało widowiska w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Musisz to zobaczyć! Zapraszamy na pokazy 29, 30 czerwca i 6, 7, 13, 14 lipca 2018 roku. Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Dzieje, Narodowe Centrum Kultury
Bilety: www.parkdzieje.pl
„Przedwiośnie” i Antologia Niepodległości na Narodowym Czytaniu
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
NCK na festiwalu w Jarocinie
W tym roku Narodowe Centrum Kultury pojawi się również na legendarnym festiwalu w Jarocinie. Szczegóły wkrótce!
Bilety: jarocinfestiwal.pl