Kody Miasta dla najmłodszych czytelników

Kody Miasta dla najmłodszych czytelników

Kody Miasta dla najmłodszych czytelników

Udostępnij

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski – historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek. Projekt Kody Miasta, czyli spacer literackimi ławkami Krakowa, wzbogaci sześć nowych postaci z literatury dziecięcej.

6 września nowe ławki pojawią się w skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego, a także na Bulwarach Wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. Inauguracji ławek dla najmłodszych czytelników towarzyszyć będą m.in.: spotkanie z autorką książeczek dla dzieci i dziennikarką Radia Kraków, Barbarą Gawryluk, a także warsztaty wymyślania historii.

To już kolejna odsłona projektu Kody Miasta realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po Nowej Hucie i Kazimierzu, Grzegórzki to następna dzielnica spoza centrum Krakowa, w której znajdą się literackie ławeczki, tym razem – z uwagi na  usytuowanie w pobliżu popularnego parku zabaw dla dzieci czy rzeźby smoka wawelskiego) – przeznaczone dla najmłodszych.

Premierze ławek przy Alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci – o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem.

Zależy nam na podsycaniu w dzieciach ich naturalnej potrzeby tworzenia historii, konfabulowania, bawienia się słowem. Z wielu doświadczeń wynika, że pielęgnowanie w dzieciach żywiołu opowieści daje niezwykłe przełożenie na rozwój kreatywności literackiej u najmłodszych – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Podczas zabaw do wygrania będą również książki dla dzieci wydane przez Wydawnictwo Literackie, partnera premiery.

Wśród związanych z Krakowem bohaterów znaleźli się między innymi: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema, Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna.

– Na każdej z nowych  literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających – mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym „Przygód Psa Dżoka”. – Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

***

Projekt Kody Miasta to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób promocji Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje prestiżowy tytuł w  przestrzeni publicznej, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu i urzeczywistnia ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta. Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a także na kamienicach Kazimierza.

Więcej o projekcie: http://kody.miastoliteratury.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się