„Kolorowy potwór”, Anna Llenas

„Kolorowy potwór”, Anna Llenas

Kolorowy potwór, który uczy emocji, wreszcie w Polsce!

Udostępnij

Ani autorka, ani wydawca „Kolorowego potwora” nie spodziewali się takiego sukcesu. Ponad 200 tys. egzemplarzy sprzedanych przez pięć lat w 20 krajach, w tym 150 tys. w samej Hiszpanii (książka trafiła na czołówki list bestsellerów). Teraz wreszcie w Polsce! Oto picturebook Anny Llenas. Stracicie dla niego głowę!

Wydaje się to takie oczywiste – odczuwać emocje. Smutek, radość, złość, strach i spokój. My, dorośli, rozumiemy je i umiemy je nawet nazwać. Brawo! A teraz proszę sobie wyobrazić dziecko, które właśnie zaczęło chodzić. Czy rozumie, co się z nim dzieje, gdy w złości rzuca z całych sił zabawkę o podłogę? Albo gdy się czegoś przestraszy, to czy wie, że wystarczy oswoić nieznane? Że to strach właśnie? Często zapominamy o tym, że tych wszystkich emocji, od radości po płacz, zwyczajnie trzeba się nauczyć, i nie przez rok czy dwa. To nauka na długie lata. Dlatego warto od samego początku, gdy dziecko zaczyna poznawać siebie i świat, pokazywać mu, co się z nim dzieje, gdy ogarnia je smutek czy żal. I że jedno i drugie nie jest znowu takie złe. Pomóc, a nie wymagać, by sprostało naszym oczekiwaniom. Podpowiadać, nazywać, a nie liczyć na to, by nasze dzieci odczuwały mniej (mniej, czyli mniej będą np. cierpiały, bały się, denerwowały).
 
 
Spokój to zieleń


Emocje mają kolory

Na to, że emocje można pokazać przez kolory, kilka lat temu wpadła Anna Llenas, hiszpańska autorka „Kolorowego potwora” i jednocześnie arteterapeutka i znawczyni zdrowia psychospołecznego. Stworzyła zabawnego potwora, któremu wszystkie emocje się poplątały. Sam już nie wie, co właściwie czuje! Musi się tego od nowa nauczyć. Ale od czego ma kolory?

Jak rozpoznać złość? Po tym, że jest dzika jak ogień i że trudno ją ugasić. A co się dzieje, kiedy się boisz? Anna Llenas tłumaczy potworowi: ”Robisz się wtedy malutki i nieważny. Myślisz, że nie dasz rady zrobić tego, o co cię proszą”. A gdy ogarnia nas spokój lub szaleńcza radość? I na to są odpowiednie kolory!
 
W książce, strona po stronie, omówione są podstawowe emocje, które dziecko doświadcza w ciągu dnia. Do wszystkich przypisano kolory, które dodatkowo pozwolą zidentyfikować to, co dziecko czuje. Od dziś, dzięki ujmującemu potworowi, mamy nadzieję, że zrozumienie swoich uczuć stanie się ciut łatwiejsze.
 
 

Radość objawia się na żółto

Potworna rewolucja w przedszkolach i szkołach

Gdy "Kolorowy potwór" pojawił się na hiszpańskim rynku, szybko okazało się, że książka Anne Llenas ma niezwykły potencjał warsztatowy. Ten zabawny i prosty do wykonania potwór zainspirował nauczycieli i wychowawców tak, że stworzyli nie tylko gry, malowidła czy tablice do wyrażania swoich odczuć, ale także spektakle czy musicale.

"Kolorowy potwór" wszedł na stałe do edukacji wczesnoszkolnej, ale nie tylko. Pomaga też młodszym uczniom w rozplątywaniu swoich emocji.
W ciągu pięciu lat książka trafiła do 20 krajów i na półki europejskich księgarń. Sprzedało się ponad 200 tysięcy egzemplarzy. Mamy nadzieję, że podbije serca również polskich czytelników.

Polskie rysowanie

Ciekawostka wydawnicza. Nie wszystkie fonty w książkach pochodzą z matrycy. Autorzy często decydują się na to, by napisać po swojemu tekst, a w wypadku "Kolorowego potwora" - tytuł. Poprosiliśmy Anne Llenas, autorkę, o narysowanie polskiego tytułu książki. 
 

Tytuł: Kolorowy potwór
Autorka i ilustratorka: Anne Llenas
Wydawca: wydawnictwo Mamania
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Wydanie: I
Objętość: 48 stron
Oprawa: twarda
wiek: od 0 do 6 lat
Mamania 2018
www.mamania.pl

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się