Komunikat o posiedzeniu  Rady PIK w dniu 28.05.2020 r.

Komunikat o posiedzeniu Rady PIK w dniu 28.05.2020 r.

Komunikat o posiedzeniu Rady PIK w dniu 28.05.2020 r.

Udostępnij

W dniu 28 maja odbyło się w trybie online posiedzenie Rady PIK, któremu przewodniczył prezes Włodzimierz Albin. W posiedzeniu uczestniczyło siedmioro członków Rady, przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz przedstawiciele sekcji PIK, w tym przewodnicząca Sekcji Wydawców Edukacyjnych.

Prezesi Izby poinformowali o przebiegu obrad Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury ws. rynku książki w dniu 20.05., które organizował Instytut Książki, a któremu przewodniczyła profesor Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w MKiDN. Przedstawiciele poszczególnych segmentów rynku książki – autorów, tłumaczy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy -   przedstawili podstawowe problemy swoich środowisk oraz główne postulaty działań, które pomogłyby zmienić zły stan rynku: wdrożenie ustawy o książce, ustanowienie  ulgi  podatkowej na zakup książek i prasy, zwiększenie zakupów książek do bibliotek, zwiększenie wpływów z opłat od nośników elektronicznych, zwiększenie budżetu na wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (LPR), zabezpieczenie socjalne dla twórców, udrożnienie systemów ochrony prawa autorskiego, systematyczne wspieranie stacjonarnych księgarń i inne. Prace Zespołu mają być kontynuowane.  
 
Rada powołała zespół roboczy do prac nad aktualizacją zapisów projektu PIK „Ustawa  o jednolitej  cenie książki” z 2017 r. , w tym nad propozycjami zmian złożonymi przez Sekcję Wydawców Edukacyjnych.  W grupie roboczej ds. projektu regulacji cen nowości wydawniczych uczestniczą: Grzegorz Majerowicz, Sonia Draga, Anna Łaska-Gmaj, Dorota Twarowska, Jacek Popko oraz Grażyna Szarszewska.    
 
Sekcja Wydawców Edukacyjnych podjęła się zadania monitorowania prac rządu nad wystąpieniem z wnioskiem do Komisji UE o wprowadzenie zerowej stawki VAT na książki w Polsce.  
Podsumowano wyniki pierwszych wirtualnych targów książki, które odbyły się w  21 i 22 tygodniu bieżącego roku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt dalekiego zasięgu zarówno wirtualnych spotkań autorskich jak i branżowych. Doceniono dobrą organizację i jakość wydarzeń, organizowanych w tak krótkim czasie. PIK zorganizowała panel „Covid-19 i perspektywa wyjścia z kryzysu. Omówienie wyników badań Polskiej Izby Książki na temat aktualnej sytuacji branży wydawniczo-księgarskiej” z udziałem Sonii Dragi, Łukasza Okuniewskiego i Krzysztofa Olesiejuka. Panel, który  prowadziła Ewa Tenderenda-Ożóg cieszył się dużym zainteresowaniem (117 uczestników on-line) i miał do 28 maja ponad 230 wyświetleń.  
 
Polska Izba Książki otrzymała zlecenie Instytutu Książki na organizację kolektywnego stoiska małych oficyn wydawniczych na Targach Książki w  Krakowie w tym roku.  Po podpisaniu  umowy zawierającej opcję alternatywną dla sytuacji, gdyby targi nie mogły się odbyć,  Biuro PIK rozpocznie niezwłocznie prace organizacyjne.   
 
W związku z brakiem ogłoszenia końca stanu epidemicznego w Polsce powstało pytanie, czy organizować wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Izby w trybie zdalnym. Po dyskusji o problemach i kosztach takiego rozwiązania ustalono, że rozwój sytuacji pozwoli najprawdopodobniej przeprowadzić ZWZ w tradycyjnej formie pod koniec sierpnia lub na początku września br. Zostaną obecnie  podjęte przygotowania do organizacji ZWZ w takim terminie.   

Biuro PIK, 02.06.2020 r.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się