Komunikat o posiedzeniu Rady PIK w dniu 28.05.2020 r.
W dniu 28 maja odbyło się w trybie online posiedzenie Rady PIK, któremu przewodniczył prezes Włodzimierz Albin. W posiedzeniu uczestniczyło siedmioro członków Rady, przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz przedstawiciele sekcji PIK, w tym przewodnicząca Sekcji Wydawców Edukacyjnych.
Prezesi Izby poinformowali o przebiegu obrad Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury ws. rynku książki w dniu 20.05., które organizował Instytut Książki, a któremu przewodniczyła profesor Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w MKiDN. Przedstawiciele poszczególnych segmentów rynku książki – autorów, tłumaczy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy - przedstawili podstawowe problemy swoich środowisk oraz główne postulaty działań, które pomogłyby zmienić zły stan rynku: wdrożenie ustawy o książce, ustanowienie ulgi podatkowej na zakup książek i prasy, zwiększenie zakupów książek do bibliotek, zwiększenie wpływów z opłat od nośników elektronicznych, zwiększenie budżetu na wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (LPR), zabezpieczenie socjalne dla twórców, udrożnienie systemów ochrony prawa autorskiego, systematyczne wspieranie stacjonarnych księgarń i inne. Prace Zespołu mają być kontynuowane.
Rada powołała zespół roboczy do prac nad aktualizacją zapisów projektu PIK „Ustawa o jednolitej cenie książki” z 2017 r. , w tym nad propozycjami zmian złożonymi przez Sekcję Wydawców Edukacyjnych. W grupie roboczej ds. projektu regulacji cen nowości wydawniczych uczestniczą: Grzegorz Majerowicz, Sonia Draga, Anna Łaska-Gmaj, Dorota Twarowska, Jacek Popko oraz Grażyna Szarszewska.
Sekcja Wydawców Edukacyjnych podjęła się zadania monitorowania prac rządu nad wystąpieniem z wnioskiem do Komisji UE o wprowadzenie zerowej stawki VAT na książki w Polsce.
Podsumowano wyniki pierwszych wirtualnych targów książki, które odbyły się w 21 i 22 tygodniu bieżącego roku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt dalekiego zasięgu zarówno wirtualnych spotkań autorskich jak i branżowych. Doceniono dobrą organizację i jakość wydarzeń, organizowanych w tak krótkim czasie. PIK zorganizowała panel „Covid-19 i perspektywa wyjścia z kryzysu. Omówienie wyników badań Polskiej Izby Książki na temat aktualnej sytuacji branży wydawniczo-księgarskiej” z udziałem Sonii Dragi, Łukasza Okuniewskiego i Krzysztofa Olesiejuka. Panel, który prowadziła Ewa Tenderenda-Ożóg cieszył się dużym zainteresowaniem (117 uczestników on-line) i miał do 28 maja ponad 230 wyświetleń.
Polska Izba Książki otrzymała zlecenie Instytutu Książki na organizację kolektywnego stoiska małych oficyn wydawniczych na Targach Książki w Krakowie w tym roku. Po podpisaniu umowy zawierającej opcję alternatywną dla sytuacji, gdyby targi nie mogły się odbyć, Biuro PIK rozpocznie niezwłocznie prace organizacyjne.
W związku z brakiem ogłoszenia końca stanu epidemicznego w Polsce powstało pytanie, czy organizować wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Izby w trybie zdalnym. Po dyskusji o problemach i kosztach takiego rozwiązania ustalono, że rozwój sytuacji pozwoli najprawdopodobniej przeprowadzić ZWZ w tradycyjnej formie pod koniec sierpnia lub na początku września br. Zostaną obecnie podjęte przygotowania do organizacji ZWZ w takim terminie.
Biuro PIK, 02.06.2020 r.