Podczas Kongresu najznamienitsi przedstawiciele z wielu odległych od siebie specjalności: astronomowie, matematycy, fizycy, informatycy, biolodzy, genetycy, literaturoznawcy, językoznawcy, filozofowie, etycy, socjologowie i filmoznawcy pochylą się nad koncepcjami oraz wizjami świata zawartymi w dziełach autora Solaris podczas dziewięciu tematycznych debat. W czasie pierwszej z nich pt. „Lem na żywo” (28 listopada, godz. 10:00-12:00) dyskutować będą osoby, które osobiście znały Stanisława Lema i z nim współpracowały: członkowie rodziny, przyjaciele, były sekretarz i autorzy rozmów z pisarzem. W debacie pt. „Lem i polszczyzna” (28 listopada, godz. 12:30-14:20) udział wezmą między inny: prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk. O „Lemie jako eksploratorze kosmosu” (29 listopada, godz. 9:00-11:00) porozmawiają astronomowie, astrofizycy i kosmonauci, a wśród nich gen. Mirosław Hermaszewski. Natomiast współcześni pisarze science fiction, między innymi Jacek Dukaj oraz Marek Oramus, zmierzą się z tematem „Lem jako ojciec polskiej fantastyki” (30 listopada, 11:30-13:30).
Kongresowi towarzyszyć będą również pokazy filmowe. Zobaczymy pierwszy dokumentalny film o Stanisławie Lemie „Autor Solaris” w reżyserii Borysa Lankosza oraz dwie adaptacje powieści „Solaris” w wykonaniu Andrzeja Tarkowskiego i Stevena Soderbergha. Co sądzą o nich wybitni polscy filmoznawcy? Dowiemy się podczas debaty „Lem na małym i dużym ekranie” (28 listopada, 16:00-18:00).
Trzydniowe wydarzenie we Wrocławiu będzie z jednej strony podsumowaniem stanu wiedzy na temat biografii i twórczości Stanisława Lema, z drugiej – pokaże, z jakich dziedzin nauki pisarz czerpał inspirację oraz na które z nich oddziaływał osobiście.
Na zakończenie czeka nas muzyczna niespodzianka, czyli Lem session – wydarzenie towarzyszące, koncert jazzowy w wykonaniu wybitnych muzyków, którzy improwizować będą na tematy lemowskie (powieściowe sceny, słowa–klucze, cytaty) i opowiedzą o swoich spotkaniach z prozą Lema. Czy za pomocą języka muzyki da się wyrazić niezwykłość jego powieściowych światów? Przekonamy się 30 listopada o godzinie 19:00 w sali teatralnej Biura Festiwalowego Impart.
Więcej informacji: T U T A J
Kongres Lemologiczny: dyskusje, filmy, muzyka
Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych umysłów naszego kontynentu przełomu XX i XXI wieku – intrygował wiedzą, erudycją i wizjonerskimi koncepcjami na temat przyszłości naszej planety oraz ludzkiego gatunku.
Jego książki uczyły i bawiły kilka pokoleń czytelników w różnych krajach – przetłumaczono je na ponad 40 języków. Amerykański pisarz Philip K. Dick podejrzewał nawet, że pod nazwiskiem LEM ukrywał się cały zespół ekspertów naukowych i pisarzy.
Kongres poświęcony twórczości Lema potrwa od 28 do 30 listopada.
→ P R O G R A M