Kongres Lemologiczny

Kongres Lemologiczny: dyskusje, filmy, muzyka

Udostępnij

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych umysłów naszego kontynentu przełomu XX i XXI wieku – intrygował wiedzą, erudycją i wizjonerskimi koncepcjami na temat przyszłości naszej planety oraz ludzkiego gatunku.

Jego książki uczyły i bawiły kilka pokoleń czytelników w różnych krajach – przetłumaczono je na ponad 40 języków. Amerykański pisarz Philip K. Dick podejrzewał nawet, że pod nazwiskiem LEM ukrywał się cały zespół ekspertów naukowych i pisarzy. 

Kongres poświęcony twórczości Lema potrwa od 28 do 30 listopada. 

P R O G R A M

Podczas Kongresu najznamienitsi przedstawiciele z wielu odległych od siebie specjalności: astronomowie, matematycy, fizycy, informatycy, biolodzy, genetycy,  literaturoznawcy, językoznawcy, filozofowie, etycy, socjologowie i filmoznawcy pochylą się nad koncepcjami oraz wizjami świata zawartymi w dziełach autora Solaris podczas dziewięciu tematycznych debat. W czasie pierwszej z nich pt. „Lem na żywo” (28 listopada, godz. 10:00-12:00) dyskutować będą osoby, które osobiście znały Stanisława Lema i z nim współpracowały: członkowie rodziny, przyjaciele, były sekretarz i autorzy rozmów z pisarzem. W debacie pt. „Lem i polszczyzna” (28 listopada, godz. 12:30-14:20) udział wezmą między inny: prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk. O „Lemie jako eksploratorze kosmosu” (29 listopada, godz. 9:00-11:00) porozmawiają astronomowie, astrofizycy i kosmonauci, a wśród nich gen. Mirosław Hermaszewski. Natomiast współcześni pisarze science fiction, między innymi Jacek Dukaj oraz Marek Oramus, zmierzą się z tematem „Lem jako ojciec polskiej fantastyki” (30 listopada, 11:30-13:30).

Program kongresuKongresowi towarzyszyć będą również pokazy filmowe. Zobaczymy pierwszy dokumentalny film o Stanisławie Lemie „Autor Solaris” w reżyserii Borysa Lankosza oraz dwie adaptacje powieści „Solaris” w wykonaniu Andrzeja Tarkowskiego i Stevena Soderbergha. Co sądzą o nich wybitni polscy filmoznawcy? Dowiemy się podczas debaty „Lem na małym i dużym ekranie” (28 listopada, 16:00-18:00).

Trzydniowe wydarzenie we Wrocławiu  będzie z jednej strony podsumowaniem stanu wiedzy na temat biografii i twórczości Stanisława Lema, z drugiej – pokaże, z jakich dziedzin nauki pisarz czerpał inspirację oraz na które z nich oddziaływał osobiście.

Na zakończenie czeka nas muzyczna niespodzianka, czyli Lem session – wydarzenie towarzyszące, koncert jazzowy w wykonaniu wybitnych muzyków, którzy improwizować będą na tematy lemowskie (powieściowe sceny, słowa–klucze, cytaty) i opowiedzą o swoich spotkaniach z prozą Lema. Czy za pomocą języka muzyki da się wyrazić niezwykłość jego powieściowych światów? Przekonamy się 30 listopada o godzinie 19:00 w sali teatralnej Biura Festiwalowego Impart.

Więcej informacji: T U T A J


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się