Ogłoszono nominacje do nagrody KLIO
Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement Andrzeja Nowaka, Przed wojną i pałacem Magdaleny Stopy oraz Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 r. Tadeusza Wolszy - to niektóre z książek nominowanych do tegorocznej nagrody KLIO.
Nagroda KLIO, ustanowiona w 1995 r. przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, to wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce. Jest przyznawana corocznie podczas warszawskich Targów Książki Historycznej.
W tym roku do nagrody zgłoszono 180 książek. Z nich jury wybrało 14 autorów i wydawców, którzy powalczą w trzech kategoriach - edytorskiej, varsaviana oraz autorskiej i monografii naukowych.
Przewodniczący jury nagrody prof. Tomasz Szarota wyjaśnił, że z powodu braku funduszy m.in. dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym roku połączono dwie z dotychczasowych kategorii - autorską i monografii naukowych. „Oznacza to, że będzie tylko trzech laureatów, w związku z czym część kandydatur musieliśmy niestety odrzucić″ - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Do tegorocznej nagrody nominowano: w połączonej kategorii autorskiej i monografii naukowych - Zbigniewa Ogonowskiego za książkę Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie; Andrzeja Nowaka za publikację Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement oraz Tadeusza Wolszę za książkę „To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje″. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku.
Kandydatami w kategorii varsaviana są: Agnieszka Cubała za książkę Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i... Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy; Aleksander Łupienko za Kamienice czynszowe Warszawy 1864-1914; Tadeusz Ruzikowski za książkę Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności. Relacje i dokumenty; Magdalena Stopa za Przed wojną i pałacem oraz Hanna Węgrzynek za książkę Regestr osób żydowskich spisany w miesiącu styczniu roku 1778 w Warszawie.
W kategorii edytorskiej nominowano: Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego za edycję książki Plakat Wojskowy w Zbiorach Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej; Międzynarodowe Centrum Kultury za edycję publikacji Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy; Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Białymstoku za edycję książki Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945; Narodowe Centrum Kultury za edycję publikacji Lafit. Ludzie „Kultury″ o sobie; Wydawnictwo Arkady za edycję książki Dzieje Polski w obrazach oraz Wydawnictwo BOSZ za edycję publikacji Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni.
W czasie wtorkowej konferencji Szarota poinformował, że w tym roku zmarł członek jury prof. Janusz Tazbir, jego miejsce zajęła prof. Halina Manikowska.
Laureaci nagrody KLIO zostaną ogłoszeni w czwartek podczas pierwszego dnia warszawskich Targów Książki Historycznej.
Tegoroczne jubileuszowe XXV Targi Książki Historycznej odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w dniach 24-27 listopada. Podczas ich trwania zostanie zaprezentowana oferta ponad 220 wystawców z całej Polski, będzie się można także spotkać z autorami książek i wziąć udział w konferencjach naukowych. W związku z rekordową, jak podkreślają organizatorzy, liczbą stoisk, na zewnątrz Arkad ma zostać postawiony namiot, który pomieści dodatkową salę konferencyjną i kawiarnię. Po raz siódmy odbędzie się też Salon Książki Muzealnej, na którym swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt wydawnictw muzealnych. Będzie się też można zapoznać z wydawnictwami bibliotecznymi na V Salonie Bibliotek.
Zaplanowano także spacery historyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, a także Salon Książki Ukraińskiej. Podczas Targów ma odbyć się również wręczenie nagród i wyróżnień w IV Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek im. Leona Marszałka „na najlepszą uniwersytecką pracę dyplomową poświęconą historii i współczesności polskich wydawnictw i szerzej: polskiego edytorstwa″. Podczas Targów mają mieć też miejsce, we współpracy z ministerstwem kultury, warsztaty dla nauczycieli „Jak uczyć współcześnie Sienkiewicza″.
Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące Targom Książki Historycznej jest wolny.
Targi honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest portal historyczny dzieje.pl.