Konkurs na Kaszubskie Słowo Roku 2021. Oto faworyci

Konkurs na Kaszubskie Słowo Roku 2021. Oto faworyci

Konkurs na Kaszubskie Słowo Roku 2021. Oto faworyci

Udostępnij

Do 15 lutego potrwa głosowanie internetowe na Kaszubskie Słowo Roku 2021. Do wyboru są cztery, zgłoszone wcześniej przez internautów, propozycje. Organizowany po raz drugi przez Fundację Kaszuby konkurs wystartował we wtorek.

Mateùsz Titës Meyer z gdańskiej Fundacji Kaszuby wyjaśnił, że ideą plebiscytu jest promocja języka kaszubskiego i pokazanie, że jest to mowa, która cały czas się rozwija.

W pierwszym etapie konkursu internauci zgłosili 56 propozycji, spośród których komisja konkursowa wytypowała 4 wyrażenia do etapu finałowego.

Są to (kolejności alfabetycznej): fòliôrz - antyszczepionkowiec, osoba wierząca w teorie spiskowe; krizys - kryzys, zła sytuacja gospodarczo-ekonomiczna; òdtrëtka - odtrutka, szczepionka oraz spisënk - krótsza nazwa Narodowego Spisu Powszechnego.

"Zadanie nie było łatwe. Braliśmy pod uwagę wiele czynników, ale przede wszystkim zgodność zgłoszeń z tytułem plebiscytu. Oczywiście większość zgłoszeń była związana z trudną sytuacją panującą w kraju w wyniku epidemii koronawirusa, ale pojawiły się też takie, które nawiązywały do ważnych dla kaszubskiej społeczności wydarzeń. Propozycje słów bardzo ogólnych, które ze względu na brak wyjaśnienia, w jakim kontekście były istotne w 2021 roku, musieliśmy odrzucić" - wyjaśnił w komunikacie prasowym Meyer.

Z dokładnymi definicjami słów można zapoznać się na Facebooku i Twitterze Fundacji Kaszuby. W tych samych miejscach do 15 lutego potrwa głosowanie na Kaszubskie Słowo Roku 2021.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się