"Siedem rozdziałow z życia Vaclava  Netušila albo rowerem dookoła świata", Ivan BinaR

"Siedem rozdziałow z życia Vaclava Netušila albo rowerem dookoła świata", Ivan Binar

Konkurs "Siedem rozdziałów z życia Vaclava Netušila albo rowerem dookoła świata"

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego, Fundacja Libroskop oraz wydawnixctwo Amaleta zapraszą Państwa do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym związanym z książkę czeskiego pisarza Ivana Binara pt. "Siedem rozdziałow z życia Vaclava  Netušila albo rowerem dookoła świata".

Nota o książce:

Václav Netušil jest bożym prostaczkiem miotanym przez życie od jednej katastrofy życiowej do drugiej. Mimo wysiłków zawsze wszystko układa się nie po jego myśli – nieustannie prześladuje go bezpieka, w więzieniu spotyka go wszystko najgorsze, co może tam człowieka spotkać, a znienawidzony mundurek marynarski, w który w dzieciństwie wbijała go matka, straszy go jeszcze w dorosłym życiu. Věncezslav Páv na zdezelowanym rowerze w towarzystwie kotki Cziczi przemierza ziemię, która kryje się we wnętrzu tej naszej, tylko jest od niej o wiele większa, a czyni to po to, by sporządzić dla potomnych relację o świecie, w którym wszystko jest inne, niż się wydaje. I jest to zarazem główne przesłanie książki Ivana Binara, które zresztą znajdziemy na czwartej stronie okładki: „Żebyśmy wiedzieli, kto jest kim i jacy jesteśmy”.

 Postawy ludzi w zetknięciu z brutalnością władzy bywają różne, nawet najbliżsi mogą zawieść. U podstaw napisania tej powieści leżała zdrada przyjaciela, który okazał się współpracownikiem służb bezpieczeństwa. Ale nie znajdziemy tu wołania autora o zemstę, nie dostrzeżemy nawet śladu żądzy odwetu. Aby zamknąć przeszłość i móc żyć dalej, trzeba po prostu nazwać rzeczy po imieniu. To jest prawdziwe – pozytywne – rozliczenie z przeszłością: wystarczy postawić wyraźną granicę między złem a dobrem i określić swoje miejsce po stronie dobra. Ivan Binar (zresztą również autor książek dla najmłodszych) z dziecięcym uporem domaga się sprawiedliwości, ceni wolność, wierzy, że bezprawiu trzeba się przeciwstawić. W obecnych niespokojnych czasach taki głos humanisty jest tym bardziej cenny, że bywa odosobniony i ginie w zgiełku nawoływań podsycających agresję.

Konstrukcję powieści tworzą trzy przeplatające się linie narracyjne: 1) przeżycia samego autora z Czechosłowacji doby tzw. normalizacji, a później z emigracji, wśród których nie brak wydarzeń dramatycznych, 2) życie Václava Netušila – outsidera walczącego z losem i bezwzględnie przezeń poniewieranego, 3) pełna przygód podróż Wieńczysława Pawia (będącego podwójnym alter ego – zarówno narratora, jak i Netušila) po fantastycznej, niebezpiecznej krainie, która przez swą odmienność i nieprzewidywalność staje się paralelą świata rzeczywistego. Autor odwołuje się do znanego z literatury motywu życia jako labiryntu – wystarczy wspomnieć choćby „Labirynt świata i raj serca” Jana Amosa Komenskiego czy błądzenie Haszkowskiego dobrego wojaka Szwejka.

Kilka słów o autorze:

Ivan Binar (ur. 1942) jest współczesnym czeskim prozaikiem i publicystą. Studiował filologię czeską, historię i sztuki piękne, pracował jako nauczyciel oraz redaktor czasopisma „Tramp”. Był współtwórcą scenicznej adaptacji powieści Walentina Katajewa Syn pułku, uznanej przez władze za wywrotową, za co w 1972 r. został skazany na 12 miesięcy więzienia. Po odbyciu wyroku pracował w Ostrawie w oczyszczalni wody przy miejscowej elektrowni. Podpisał Kartę 77, po czym wyemigrował z Czechosłowacji. Początkowo mieszkał w Wiedniu i zatrudnił się jako restaurator antyków i tłumacz w obozie dla uchodźców, potem przeniósł się do Monachium, gdzie pracował w Radiu Wolna Europa. Obecnie mieszka w Czechach.

 Ivan Binar jest autorem kilku dzieł prozatorskich, prawie we wszystkich można wyróżnić dwie zasadnicze cechy: pierwiastki autobiograficzne oraz nieokiełznaną fantazję, która pozwala autorowi przetwarzać przeżyte zdarzenia w oryginalną literaturę. Taką książką jest powieść „Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo Rowerem dookoła świata” („Sedm kapitol ze života Václava Netušila aneb S kolem kolem světa”). Jej konstrukcję tworzą trzy przeplatające się linie narracyjne: 1) przeżycia samego autora z Czechosłowacji doby tzw. normalizacji, a później z emigracji, wśród których nie brak wydarzeń dramatycznych, 2) życie Václava Netušila – outsidera walczącego z losem i bezwzględnie przezeń poniewieranego, 3) pełna przygód podróż Věncezslava Páva (będącego podwójnym alter ego –zarówno narratora, jak i Netušila) po fantastycznej, niebezpiecznej krainie, która przez swą odmienność i nieprzewidywalność staje się paralelą świata rzeczywistego. Autor odwołuje się tu do znanego z literatury motywu życia jako labiryntu – wystarczy wspomnieć choćby „Labirynt świata i raj serca” Jana Amosa Komenskiego czy błądzenie Haszkowskiego dobrego wojaka Szwejka.

 „Z ilu istot składa się Václav Netušil i ile żywotów wiedzie jednocześnie? W ilu światach przebywa? Skąd wziął się tutaj, w hali chemicznego uzdatniania wody Elektrowni Zwycięski Luty, w dziwacznej krainie pionowych filtrów, krzyżujących się rur, łomoczących pomp i bladych świerszczy? Czy pomiędzy naczyniami z jonitami i substancjami żrącymi, między metalowymi szafkami na czystą i brudną odzież może zajść coś zasadniczego, wzniosłego i przejmującego, czy jest to miejsce na radość i ból, substancje stanowiące wątek i osnowę egzystencji tworu, który zaczął nazywać siebie panem stworzenia?” (s. 330, przeł. Dorota Dobrew)

Oto pytania konkursowe:

1.  Na ile lat więzeinie i za co został skazany Ivan Binar?

2. Co leżało u podstaw napisania "Siedmiu rozdziałów.." przez Ivana Binara?

3. Na jakim instrumencie grywał bohater  jego powieści inż. Vaclav  Netušil?

Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 15 maja 2017 na adres
gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl tytule wpisując „"Siedem rozdziałów z życia Vaclava  Netušila albo rowerem dookoła świata"

Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone  egzemplarzami książki autorstwa Ivana Binara pt. "Siedem rozdziałow z życia Vaclava  Netušila albo rowerem dookoła świata" w świetnym tłumaczeniu Doroty Dobrew.


Witam wszystkich biorących udział w konkursie z książką Ivana Binara "Siedem rozdziałów z życia Vaclava  Netušila albo rowerem dookoła świata".
Na konkurs wpłynęły 24 odpowiedzi, z czego wszystkie  były prawidłowe. Redakcyjne jury wylosowało z pośród nich zwycięzców nagrodzonych książkami.
Są to następujące osoby posługujące się w/w mailami: 

1. a.holubiuk@gazeta.pl
2. anusiak100@o2.pl
3. dfaf@o2.pl

Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody książkowe otrzymacie Państwo od wydawnictwa Amaltea z Wrocławia

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się