Konkurs wakacyjny z książką  "Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor"

Konkurs wakacyjny z książką "Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor"

Konkurs wakacyjny z książką "Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor"

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego oraz Oficyna Wydawnicza IMPULS z Krakowa zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie wakacyjnym poświęconym monografii Agnieszki Kobrzyckiej pt."Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor".

Magiczna premiera wydawnicza w Impulsie! Oddawana w ręce czytelników książka jest zaledwie pierwszą z całego cyklu, który Autorka przygotowała, pozostając od lat pod działaniem magii Hogwartu.

W kolejnych tomach postara się rozszyfrować zawarte w serii o Harrym Potterze aluzje filozoficzne, historyczne, polityczne i autobiograficzne. Objaśni nie zawsze zrozumiałe dla polskiego czytelnika realia. Zajmie się również językiem utworu, pełnym mistrzowskich instrumentacji i słownych szarad. Wskaże na inspiracje Rowling Biblią, mitologią grecką, rzymską, celtycką, nordycką i indyjską. Omówi bogatą symbolikę kulturową cyklu powieściowego. Skomentuje znaczenie i etymologię występujących w powieści zaklęć. Osobne miejsce poświęci kluczowi astrologicznemu i alchemicznemu, którym warto posłużyć się, czytając Harry’ego Pottera. Szczególną uwagę zwróci na intertekstualność cyklu, inspirowaną wielkimi dziełami literatury światowej, takimi jak Władca Pierścieni czy Bracia Karamazow. Omówi również konwencje gatunkowe, do których Rowling nawiązała, twórczo je przekształcając.

W tomie pierwszym próbuje odpowiedzieć na pytania: czym jest szkoła magii w Hogwarcie, jakie znaczenie ma obowiązujący w niej podział uczniów na cztery domy, czym jest ulubiona gra zespołowa czarodziejów – Quidditch. Przygląda się również bliżej domowi Gryffindor, do którego należą główni bohaterowie, objaśniając powiązaną z nim symbolikę oraz funkcję, jaką Gryfoni pełnią w magicznym uniwersum.

Tłumacz Harry’ego Pottera Andrzej Polkowski dokonał swoistej autorskiej przeróbki oryginału, czyniąc z wielopoziomowej, obfitującej w treści filozoficzne opowieści książkę popularną, adresowaną przede wszystkim do dzieci. Wersja polska została pozbawiona tak czytelnego w oryginale filozoficznego przesłania oraz psychologicznej głębi. Celem Autorki jest przybliżenie rodzimemu odbiorcy owych zagubionych w przekładzie sensów.

Ponieważ wszystkie nazwy własne w utworze są „mówiące” i stanowią ważny element charakterystyki miejsc oraz postaci, Autorka przytacza je i objaśnia, przywołując jednocześnie ich polskie odpowiedniki. Wymyślone przez Polkowskiego nazwy, takie jak: Tiara Przydziału, ulica Pokątna czy Zgredek, stały się częścią popkultury, więc nie sposób z nich zrezygnować. Autorka przedstawia jednak polskim czytelnikom ich angielskie pierwowzory i objaśniam, jakie skojarzenia budzą one u angielskiej publiczności.

Autorka przywołując fragmenty powieści, posługuje się własnymi tłumaczeniami. Całości nadała formę encyklopedyczną, wyraźnie wyodrębniając poszczególne zagadnienia, aby napisana książka mogła służyć dociekliwszym odbiorcom jako rodzaj przewodnika po realiach w trakcie lektury Harry’ego Pottera.

Pytania konkursowe:

1. Ile tomów liczy seria Joanne K.Rowling o Harry Potterze, i w jakich latach się ukazywała?
2. Co różni autorskie tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego od przekładów Agnieszki Kobrzyckiej?

3. Do jakich mitologii odwołuje się w swoich powieściach Rowling? Wymień chociaż trzy z nich?
4. Na ile tomów planowany jest cykl "Odkrywanie Tajemnic Harryego Pottera"?


Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 4 sierpnia 2020 na adres mailowy gkaminski@ksiazka.net.pl  w tytule wpisując Konkurs wakacyjny z książką  "Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor".Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu na jaki ma zostać przesłana nagroda. Pięć wylosowanych prawidłowych odpowiedzi zostanie nagrodzonych publikacją Agnieszki Kobrzyckiej "Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor".

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl informuje o zakończeniu konkursu wakacyjnego z książką  "Odkrywanie tajemnic Harryego Pottera. Hogwart. Gryffindor". Na konkurs napłynęlo 91 odpowiedzi w tym 84 prawidłowe. Jury wylosowało 5 osoób, które prawidłowo odpowiedziały na zadane pytania.

Oto szczęśliwi nagrodzeni posługujący się mailami:

1. gabrysia.bernatowicz@gmail.com
2. anetamajewska@poczta.onet.eu
3. anna.bal83@interia.eu
4. karolina.klubinska@gmail.com
5. hela.mela@interia.pl


Nagrodzonym gratulujemy!

Nagrody książkowe prześle Państwu współorganizator konkursu Oficyna Wydawnicza IMPULS z Krakowa

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się