Konkurs  z "Brzydką prawdą" Sheery Frenkel

Konkurs z "Brzydką prawdą" Sheery Frenkel

Konkurs z "Brzydką prawdą" Sheery Frenkel

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl oraz Dom Wydawniczy REBIS zapraszają Państwa do wzięcia udziału w kwietniowym konkursie związanym z publikacją autorstwa Sheery Frankel i Cecilii Kang pt. "Brzydka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację", w przekładzie Anny Zdziemborskiej.

Nagradzane reporterki „New York Timesa” w pasjonującym, demaskatorskim stylu przedstawiają wyjątkową, technologiczną historię naszych czasów – dzieje Facebooka.

Spokojnie, oddychajcie głęboko. Słyszymy was. - Mark Zuckerberg, wrzesień 2006

Nigdy nie mieliśmy zamiaru was zdenerwować. - Sheryl Sandberg, lipiec 2014

Przepraszam i obiecuję poprawę. -Mark Zuckerberg, wrzesień 2017

Popełniliśmy błędy, przyznaję się do nich i biorę za nie odpowiedzialność. - Sheryl Sandberg, kwiecień 2018

To był mój błąd, za który przepraszam. - Mark Zuckerberg, kwiecień 2018

Musimy się poprawić. - Sheryl Sandberg, styczeń 2019

Musimy działać lepiej. - Mark Zuckerberg, maj 2020

Facebook, swego czasu jeden z największych fenomenów branży technologicznej, od kilku lat jest nękany kontrowersjami i kryzysami. Wyciek danych użytkowników, fake newsy i polaryzująca mowa nienawiści.

Dlaczego tak się stało? Decyzje kierownictwa doprowadzały do kryzysów, od których potem próbowano odwracać uwagę. Programiści dostawali polecenia tworzenia narzędzi, które w rezultacie wzmacniały konfliktową retorykę, teorie spiskowe i bańki informacyjne przepuszczające tylko jednostronne opinie. Facebook stał się najbardziej żarłoczną na świecie machiną do eksploracji danych, odnotowywał rekordowe zyski i wzmacniał swą dominującą pozycję za pomocą agresywnego lobbingu.

Korzystając z unikatowej wiedzy, m.in. byłych pracowników Facebooka, autorki zabierają nas do świata skomplikowanych rozgrywek, sojuszy i rywalizacji w firmie. Ich dziennikarskie śledztwo doprowadziło do szokujących wniosków: błędne poczynania nie były anomalią, lecz nieuchronnością. Dla Marka Zuckerberga i Sheryl Sandberg w niezwykle burzliwych minionych pięciu latach nieograniczony rozwój pozostawał priorytetem. Obydwoje są ikonami naszych czasów: „cudowny chłopiec” Doliny Krzemowej, który stał się miliarderem, i błyskotliwa bizneswoman, inspiracja dla milionów kobiet. Jednak zamknięci w swoich hermetycznych kręgach, zaślepieni przez własne ambicje i arogancję, nie zrobili nic, kiedy ich technologia była przejmowana przez podżegaczy, przestępców i skorumpowane reżimy polityczne na całym świecie. W książce Brzydka prawda zostają pociągnięci do odpowiedzialności

Autorki należały do zespołu dziennikarzy śledczych, który znalazł się w gronie finalistów Nagrody Pulitzera za rok 2019. Zespół zdobył też George Polk Award w kategorii reportaż oraz Gerald Loeb Award za reportaż śledczy.

Kilka słów o autorkach:

Sheera Frenkel z San Francisco pisze o cyberbezpieczeństwie dla „New York Timesa”. Wcześniej ponad dziesięć lat spędziła na Bliskim Wschodzie jako korespondentka „BuzzFeed”, NPR, „The Times” i „McClatchy Newspapers”.
 
Cecilia Kang zajmuje się tematyką technologii, biznesu i regulacji prawnych w „New York Timesie”, a wcześniej przez dziesięć lat była dziennikarką „Washington Post”. Mieszka w Waszyngtonie.
 
Pytania konkursowe:
 
1. Podaj pokrewieństwo Marka Zuckerberga? Gdzie urodziła się jego babka?
 
2. Jaką nazwę miał pierwszy jego duży projekt , który "otworzył" mu drogę do Facebooka?

3. Podaj nazwę organizacji charytatywnej, której Zuckerberg przekazał 99% swoich udziałów w Facebooku, i czym się zajmuje?
 
4. Podaj datę głośnej transakcji, która zapoczątkowała "handel" Facebooka danymi swoich użytkowników?
5. Co Facebook kontroluje za pomocą specjalnych algorytmów? Wymień przynajmniej 3 rzeczy?
 

Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 29 kwietnia 2022 na adres mailowy gkaminski@ksiazka.net.pl  w tytule wpisując "Konkurs z "Brzydką prawdą" Sheery Frenkel" . Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe  odpowiedzi zostaną nagrodzone książką Sherry Frenkel i Cecilii Kang pt."Brzudka prawda. Kulisy walki Facebooka o dominację".
 

Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl przeprasza za wyjątkowe opóźnienie. Awarii uległ komputer redaktora, na którym trzymane były odpowiedzi konkursowe. W końcu je odzyskaliśmy i biorących udział raz jeszcze przepraszam i informuję o zakończeniu konkursu z książką "Brzydką prawdą" Sheery Frenkel. Na konkurs napłynęły 37 odpowiedzi w tym 33 prawidłowe. Jury wylosowało 3 osoby, które prawidłowo odpowiedziały na zadane pytania.

Oto szczęśliwi nagrodzeni posługujący się mailami:

1. adam1995mada

2. mnurgacz

3. gosiaczek

 

Wszystkim wylosowanym gratulujemy, i mamy nadzieję,  że taka sytuacja się już nie powtórzy.
Nagrody wyśle Państwu Dom Wydawniczy REBIS.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się