"Dzienniki więzienne", Jeffrey Archer,

"Dzienniki więzienne", Jeffrey Archer,

Konkurs z "Dziennikami więziennymi" Jeffreya Archera

Udostępnij

Fundacja Libroskop,redakcja Portalu Księgarskeigo www.ksiazka.net.pl oraz Dom Wydawniczy REBIS zapraszajądowzięcia udziałuw świątecznym konkursie czyttelniczym związanym z "Dziennikami więziennymi" sir Jeffrey'a Archera w tłumaczeniu Danuty Sękalskiej i Łukasza Praski.

 

 

6 grudnia do księgarń trafiły "Dzienniki więzienne" Jeffreya Archera. To świat więzienny widziany oczami autora bestsellerów, z początku obcy, poznawany przez niego stopniowo. Archer w sposób barwny, bezpośredni i autentyczny opisuje kontakty z innymi więźniami, więzienne procedury, dodaje własne refleksje o rzeczywistości widzianej zza krat. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy czas osadzenia w więzieniu jest inspiracją do stworzenia niezwykłego dzieła literackiego, ale z pewnością jeden z ciekawszych!

Autor bestsellerów za więziennym murem!

W 2001 roku Jeffrey Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i  utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości – proces był echem skandalu z roku 1987, kiedy Archer walczył w sądzie  z gazetą „The Daily Star”, która oskarżyła go o korzystanie z usług prostytutki.

Pisarz nie byłby sobą, gdyby czasu w więzieniu – ostatecznie dwóch lat z zasądzonych czterech – nie poświęcił na stworzenie nowego dzieła. Już pierwszego dnia zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne  refleksje.

Tak powstały Dzienniki więzienne – w  trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo.

Zagłębianie się w Dzienniki więzienne Archera to jak wejście w zaklęty krąg na co dzień zamknięty przed naszymi oczami.

Kilka słów o autorze:

Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści i opowiadania, m.in.: Ale to nie wszystko..., Więzień urodzenia, Pierwszy między równymiSprawa honoru, Na kocią łapę. Najnowszy cykl powieściowy Archera, „Kroniki Cliftonów”, składa się z tomów: Czas pokaże, Za grzechy ojca, Sekret najpilniej strzeżony, Ostrożnie z marzeniami, Potężniejszy od miecza, W godzinie próby i To był człowiek!

Jeffrey Archer, baron Weston-super-Mare, brytyjski pisarz i polityk. W latach 1969-1974 członek parlamentu, w latach 1985-1986 wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej (torysi), później kandydat tej partii na burmistrza Londynu. Jego karierę polityczną zakończyły proces sądowy, skazanie i więzienie.
Urodził się w 1940 roku w Londynie, ale dzieciństwo spędził w mieście Weston-super-Mare. Jego matka, Lola, była dziennikarką w lokalnej gazecie, ojciec imał się różnych prac. Młody Archer studiował przez trzy lata w Oksfordzie, gdzie rozwijał swoje dwie wielkie pasje (praktykowane do dziś): działalność charytatywną i sport. Początki jego kariery zawodowej to własna agencja zajmująca się PR-em i niewielka galeria sztuki nowoczesnej. Miał 29 lat, kiedy dostał się do Izby Gmin. Choć należał do Partii Konserwatywnej, miał lewicujące poglądy - to mu zostało do dziś. W 1974 roku Archer padł ofiarą oszustwa finansowego i stracił wszystkie pieniądze. Miał długi, przez które nie mógł ponownie kandydować do parlementu. Dziś zaprzecza, że pierwszą powieść napisał dla pieniędzy, ale w praktyce to właśnie sukces jako literata uratował Archera, w tym także jego późniejszą karierę polityczną. Obie zresztą dobrze się wzajemnie napędzały.
Archer zaczął pisać powieści sensacyjne, często z wątkami i postaciami z otaczającej go rzeczywistości. Pierwsza: "Co do grosza" ukazała się w 1974 roku (w Polsce dwa lata później). Od tamtej pory sława Archera jako pisarza nie przestawała rosnąć.Jako skandalisty również. Do polityki wrócił w latach 80., na prośbę swojej przyjaciółki, Margaret Thatcher. W 1986 roku musiał zrezygnować z fotela wiceszefa partii torysów z powodu skandalu nagłośnionego przez brukowce, oskarżające go o płatny seks z prostytutką. Archer pozwał brukowce, wygrał, dostał odszkodowanie, sprawa została zakończona. Do czasu.
W roku 1999 z poparciem dwojga premierów: Margaret Thatcher i Johna Majora, został kandydatem torysów na fotel burmistrza Londynu w wyborach w roku 2000. Kolejny brukowiec dokopał się jednak do nowych faktów na temat procesu sprzed lat. Archera oskarżono o krzywoprzysięstwo i o nakłanianie do tego świadków. Lord wycofał się z wyborów, stanął przed sądem i został uznany za winnego. Z zasądzonych czterech lat w więzieniu spędził dwa. W Anglii ta sprawa przez lata rozgrzewała czołówki gazet. Echa sensacji do dziś mocno wybrzmiewają z Dzienników więziennych.
Lord Archer nie wrócił już do polityki, choć tytularnie pozostaje członkiem Izby Lordów. Mieszka w Londynie, w apartamencie z widokiem na Tamizę, gdzie często urządza przyjęcia dla najbliższych przyjaciół. Żonaty od 1966 roku z lady Mary (która również otrzymała tytuł szlachecki od królowej Elżbiety). Mary jest naukowcem, specjalistką od zastosowania energii słonecznej. Zasiada w zarządzie Muzeum Historii Naturalnej. Mają dwóch synów: Williama, producenta teatralnego, i Jamesa, finansistę i biznesmena.
Archer zapowiedział, że nie wróci do polityki, interesuje go już wyłącznie pisanie książek. Nadal poświęca się działalności charytatywnej, często prowadzi aukcje. Jest też zapalonym kolekcjonerem sztuki. W 2013 roku u pisarza wykryto raka prostaty, z powodzeniem przeszedł leczenie i zawsze mówił o tym otwarcie.
Swoje powieści Archer pisze w domu na Majorce, twierdzi, że widok na ocean go uspokaja i pomaga mu się skoncentrować,

Oto pytania konkursowe:

1. Podaj tytuł jaki otrzymał i funkcje jakie pełnił?

2. Za co otrzymał wyrok sądowy i ile lat spędził w więzieniu?

3. Podaj tytuły jego dwóch zekranizowanych książek, które ugruntowały jego jego światową popularność?

4. Ile części liczą"Dzienniki" i jak zatytułował je Archer?

Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 24 grudnia 2017 na adres mailowy gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując "Konkurs z "Dziennikami więziennymi" Jeffrey'a Archera. Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Pięć wylosowanych prawidłowych odpowiedzi zostanie  nagrodzonych  egzemplarzami "Dziennika więziennego" Jeffreya Archera.

Witamy wszystkich biorących udział w konkursie z "Dziennikami więziennymi" Jeffreya Archera. Redakcyjne jury stwierdza, iż na konkurs napłynęło  36 odpowiedzi, w tym 31 prawidłowych.
Jury wylosowało z pośród nich 4  zwycięskie osóby, o następujących mailach:

1. dtrel@o2.pl
2. xalare@interia.pl
3. bbiront@poczta.onet.pl
4. mirdra64@op.pl

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody prześlemy Państwu naszej redakcji z Wrocławia

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się