1. kasia_h3@interia.pl
2. madziulka212@o2.pl
3. pawkuc36@op.pl
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody książkowe zwycięzcom prześle wydawnictwo Marruda wydawca ilustrowanej przez Annę Rudnicką-Litwinek książki Marii Gorzechowskiej pt. "O szczurku Krokodylku".
Konkurs z książką Marii Gorzechowskiej "O szczurku Krokodylku"
Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl, zespół Fundacji Laboratorium Kultury Książki Libroskop oraz wydawnictwo Marruda zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie poświęconym książce Marii Gorzechowskiej "O szczurku Krokodylku".
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową historią utalentowanej bibliotekarki z początku XX w. - Marii Gorzechowskiej i jej ucznia, małego Mirka, który do 2018 r. przechował rękopisy wspaniałych wierszy dla dzieci.
To Tuwim, czy Brzechwa? A może Konopnicka?
Nie, to pierwsze wydanie twórczości niezwykle zasłużonej dla Polskii utalentowanej Marii Gorzechowskiej! Jej wiersze przeleżały w szufladzie ponad 70 lat, a my mamy zaszczyt po raz pierwszy przedstawić je w druku, w oprawie ręcznie przygotowanych malarskich ilustracji Anny Rudnickiej-Litwinek.
Kilkazdań o Autorce
Maria Gorzechowska była wyjątkową kobietą, która kochała książki. Przez całe życie poświęcała dużo czasu na zakładanie bibliotek, wspieranie czytelnictwa i naukę. Urodziła się 27 listopada 1883 r. w Warszawie, jako córka urzędnika i powstańca z 1863 r. - Henryka Gorzechowskiego i Zofii z domu Tonkiel. Zdobyła wykształcenie z historii, literatury i filozofii na Uniwersytecie Latającym w Warszawie, w Towarzystwie Kursów Naukowych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako nauczycielka, prowadziła czytelnię oraz zakładała nielegalne wtedy biblioteczki ruchome dla robotników. Gdy Polska odzyskała niepodległość Maria zaangażowała się w tworzenie jednolitej sieci bibliotek. Została Dyrektorką Towarzystwa Bibliotek Powszechnych w Warszawie. Wprowadziła nowoczesne metody pracy i wysokie standardy dbania o księgozbiór. Za swoją pracę została doceniona w 1925 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Gdy w 1936 roku przeszła na emeryturę, nadal wspierała biblioteki. Także po wojnie, aż do 1958 roku, kiedy ponownie
została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w Łodzi, w 1961 roku, w wieku 78 lat.
Lubiła uczyć dzieci. Wołały na nią „Bocian”. Pewnie dlatego, że miała długie nogi. Tak zapamiętał mały Mirek, którego była nauczycielką. Maria została wysiedlona 6.10.1944 r. wraz z ocalałymi z powstania mieszkańcami Warszawy. Od 15.10.1944 r. do 30.04.1946 r. mieszkała w Pionkach k. Radomia u Jadwigi i Kazimierza Kamińskich – dziadków Mirka, i przez ten czas uczyła chłopca i inne dzieci języka polskiego i historii. Na prośbę uczniów pisała dla nich wiersze. To właśnie Mirek, dziś Mirosław Bordziłowski zachował pożółkłe zeszyty rękopisów Marii. W tej książce po raz pierwszy zebrane są opowieści, wiersze i wierszyki, które, tak jak chciała pani Maria, od teraz należą do wszystkich dzieci.
W taki zimny wiatr i słotę
Wyjść nie można mały synku…
Na wierszyki masz ochotę?
Siądźmy razem przy kominku.
Maria Gorzechowska
Pytania konkursowe:
1. W którym roku urodziła się autorka?"
2. Jak ma na imię tytułowy bohater książki?
3. W jakiej technice powstały ilustracje do książki?"
4. Podaj jakie wykształceie posiadała autorka wierszy "O szczurku krokodylku"?
Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 18 listopada 2018 na adres mailowy:gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując Konkurs z książką Marii Gorzechowskiej "O szczurku Krokodylku" Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone przez wydawnictwo Marruda książkami Marii Gorzechowskiej "O szczurku krokodylku".
Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl i Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop informują biorących udział w konkursie poświęconemu książce Marii Gorzechowskiej "O szczurku Krokodylku" ilustrowanej pięknie przez Annę Rudnicką-Litwinek o jego rozstrzygnięciu. Redakcyjne jury stwierdza, iż na konkurs napłynęły 39 odpowiedzi, w tym 31 prawidłowych.
Jury wylosowało z pośród nich 3 zwycięskie osoby o następujących mailach: