1. adam1995mada@gmail.com
2. rdza19115@wp.pl
3. pm280580@gmail.com
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Nagrody książkowe zwycięzcom prześle wydawnictwo Amaltea, wydawca zbioru opowiadań Luciana Dana Teodorovicia pt. ""Inne historie miłosne" w tłumaczeniu Radosławy Janowskiej-Laskar.
Konkurs z powieścią Jenny Blum "Portret rodzinny"
Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl, zespół Fundacji Laboratorium Kultury Książki Libroskop oraz wydawnictwo Szósty zmysł (Grupa Wydawnicza Pap;ierowy Ksiżyc) zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie związanym z powieścią Jenny Blum "Portret rodzinny".
Nakładem wydawnictwa Szósty Zmysł ukazała się właśnie powieść "Portret rodzinny" Jenny Blum - historia idealna dla miłośników sprawnie napisanych powieści historycznych, które łączą w sobie wielkie tajemnice, rodzinne dramaty i miłość. Choć autorka porusza trudną tematykę, jaką są czasy II Wojny Światowej, to jednak czytelnicy doceniają "Portret" za prostotę, potężną dawkę wzruszeń i bardzo dobrze poprowadzoną historię.
"Portret rodzinny" to bestseller New York Timesa, bestseller Boston Globe i zwycięska książka Ribalow Prize w 2005 roku.
Nota o książce:
Anna Schlemmer przez pięćdziesiąt lat odmawiała rozmowy o swoim życiu w Niemczech w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Jej córka, Trudy, miała zaledwie trzy lata, gdy razem z matką zostały ocalone przez amerykańskiego żołnierza, z którym zamieszkały w Minnesocie. Jedynym dowodem przeszłości jest stara fotografia: rodzinny portret Anny, jej córki i nazistowskiego porucznika z obozu koncentracyjnego Buchenwald.
Dręczona swoim pochodzeniem, Trudy – pracująca jako profesor historii niemieckiej – zaczyna grzebać w przeszłości, aż w końcu odkrywa dramatyczną i rozdzierającą serce prawdę o życiu jej matki. Łącząc ze sobą namiętną, skazaną na klęskę miłość, realistyczną wizję życia podczas wojny i przejmujący dramat między matką a córką, „Portret rodzinny” jest głęboką
eksploracją tego, co przetrwaliśmy i dowodem na ciążące na nas wstydliwe dziedzictwo.
Opinie o książce:
Pierwsza książka Jenny Blum, "Portret rodzinny", jest jednocześnie mocna i subtelna w swoim przekazie... Niesamowicie wiarygodna... Wciągająca opowieść o dwóch kobietach, które dźwigają na swoich ramionach ogromne brzemię i niemożliwe do wymazania z pamięci wspomnienia. („The Boston Globe”)
Prosta metaforyka Blum jest przerażająca i onieśmielająca, nadając znanym obrazom nazistowskiej zbrodni nową, wielką moc. To niesamowity debiut, od którego włosy na karku stają dęba. („Publishers Weekly”)
Ta opowieść stawia przed nami naglące pytanie: „Co ty byś zrobił?” Pomógłbyś ciemiężonym, zmówiłbyś się z wrogiem, czy sprzedałbyś swoją duszę, żeby nakarmić dziecko? Jenna Blum umie zadawać pytania. Przez cztery lata pracowała jako dziennikarka dla Fundacji Shoah Stephena Spielberga, dokumentując doświadczenia ocalałych z Holokaustu.(Niezależny recenzent)
Potęga tej książki leży w kontroli nad emocjonalną i moralną szarą strefą znajdującą się między heroizmem a współpracą z wrogiem... "Portret rodzinny" rzuca w nas prowokacyjnymi pytaniami o niejednoznacznym pojmowaniu winy.(„San Francisco Chronicle”)
Tej książki nie da się odłożyć… poparta faktami… przekonująca.(„Milwaukee Journal Sentinel”)
Tematy miłości, poświęcenia i sekretów rodzinnych są sercem potężnej debiutanckiej powieści Blum.(„Jewish Book World”)
Byłam pod ogromnym wrażeniem książki Jenny Blum. Jest potężną wizją okropnych zdarzeń, poruszająca i przekonująca... Niezwykła debiutancka powieść, z niezapomnianymi postaciami i wyróżniającą się niesamowitą kontrolą nad strukturą, efektownie łącząca przeszłość i teraźniejszość.(Penelope Lively, autorka „Moon Tiger”)
Kilka słów o autorce:
Jenna Blum (ur. ok. 1970 r.) Jest amerykańską pisarką znaną z dwóch powieści: "Kto nas ratuje" i "Burzyciele". W 2013 r. została wybrana przez zespół Modern Scholar do nauczania wykładu w wersji audio pt. The Author at Work: The Art of Writing Fiction.
Blum dorastała w Stanach Zjednoczonych mając żydowskiego ojca i niemiecką matkę. Przez cztery lata mieszkała w Minnesocie. Uczyła kreatywnego pisania i pisania korespondencji na Uniwersytecie w Bostonie, a także zorganizowała i wykładała od 1997 na nowatorskich warsztatatach dla Grub Street Writers w Bostonie. Jej pierwsza powieść "Kto nas ratuje" została opublikowana w twardej okładce przez wydawnictwo Harcourt w 2004 r., w 2005 roku w miękkiej oprawie. Badała w niej, w jaki sposób - Żydzi i Niemcy zajmowali się Holokaustem; według jednej relacji, pokazuje "łaskawość i brutalność interakcji człowieka w rozpaczliwych czasach". "Portret rodzinny" został opisany jako "wspaniała proza" z "silnie rozwiniętymi postaciami". Powieść była bestsellerem New York Timesa oraz przez cały rok bestsellerową książką w Holandii.
Patroni medialni: LubimyCzytac.pl, Sztukater, Szuflada.net, dlaLejdis.pl, Kosz z Książkami, Zapatrzona w książki, Literacki Świat Cyrysi.
Pytania konkursowe:
1. Gdzie na co dzień pracuje Jenny Blum?
2. Podaj nazwę obozu koncentracyjnego, który obserwuje Anna główna bohaterka "Rodzinnego portretu"?
3. W jakich dwóch miejscach geograficznych; jedno w czasie, wojny, drugie pięćdziesiąt lat później, rozgrywa się akcja powieści Blum?
Odpowiedzi należy przesyłać mailem do 12 grudnia 2018 na adres mailowy:gkaminski@ksiazka.net.pl lub redakcja@ksiazka.net.pl w tytule wpisując "Konkurs z powieścią Jenny Blum "Portret rodzinny". Prosimy także o podanie swojego imienia, nazwiska oraz adresu, na jaki ma zostać przesłana nagroda. Trzy wylosowane prawidłowe odpowiedzi zostaną nagrodzone przez wydawnictwo Szósty Zmysł powieścią historyczną Jenny Blum zatytułowaną "Portret rodzinny".
Redakcja Portalu Księgarskiego www.ksiazka.net.pl i Fundacja Laboratorium Kultury Książki Libroskop informują ozakończeniu konkursu z powieścią Jenny Blum "Portret rodzinny". Redakcyjne jury stwierdza, iż na konkurs napłynęły 36 odpowiedzi, w tym 32 prawidłowe.
Jury wylosowało z pośród nich 3 zwycięskie osoby o następujących mailach: