Amos Oz

Amos Oz

Zmarł Amos Oz

Udostępnij

Zmarł Amos Oz - izraelski pisarz, eseista i publicysta tworzący w języku hebrajskim. O jego śmierci poinformowała na Twitterze jego córka Fania Oz-Salzberger. Artysta miał 79 lat. Chorował na raka. "Dziękuję wszystkim, którzy go kochali" - napisała.


W 1986 roku nagrodzony został prestiżową izraelską Nagrodą Bialika w dziedzinie literatury, a 2013 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Franza Kafki.  Pisarz sporą część swojego życia spędził w izraelskim kibucu. Brał również udział w arabsko-izraelskich wojnach: sześciodniowej (w walkach na półwyspie Synaj) i w wojnie Jom Kipur (w walkach na Wzgórzach Golan).

Współzałożyciel organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz). Był również wykładowcą literatury na Uniwersytecie im. Ben-Guriona w Beer Szewie.

Debiutował tomem opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale". Następne jego utwory (powieści, zbiory opowiadań, ale także eseje literackie oraz polityczne, w których wzywa do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami) są publikowane regularnie, w dwu- i trzyletnich odstępach. Do najważniejszych jego książek, wydanych także w Polsce (często jednak tłumaczonych w oparciu o angielski przekład) należą Mój Michał (1968), Czarna skrzynka (1987) i Fima (1991).,  a także nagradzana i przetłumaczona na wiele języków "Opowieść o miłości i mroku", za którą zdobył nagrodę Goethego/ To jedna z najlepiej sprzedających się książek prozatorskich Oza. Książki Amosa Oza w Polsce publikowało wydawnictwo MUZA, ale także Próśzyński i Ska, Jacek Santorski& Co, DW REBIS.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się