Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej z Europejską Nagrodą Dziedzictwa

Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej z Europejską Nagrodą Dziedzictwa

Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej z Europejską Nagrodą Dziedzictwa

Udostępnij

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej znalazł się wśród tegorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. Krakowskie arcydzieło gotyku zostało wyróżnione w kategorii Konserwacja.

We wtorek zostali ogłoszeni laureaci Europejskiej Nagrody Dziedzictwa/Nagrody Europa Nostra 2023. Najwyższym europejskim wyróżnieniem na polu dziedzictwa uhonorowano w pięciu kategoriach łącznie 30 dokonań z 21 krajów.

Ołtarz Wita Stwosza znalazł się wśród dziewięciu wyróżnionych w kategorii Konserwacja i adaptacja, obok zabytków m.in. z Wenecji, Paryża, Wilna, Kopenhagi i Madery. Konserwacja krakowskiego ołtarza trwała sześć lat, od 2015 do 2021 roku, i była prowadzona przez specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez ich ręce przeszło ponad 200 figur i kilka tysięcy odrębnych elementów snycerskich.

Podczas konserwacji drewno struktury ołtarza zostało skonsolidowane, uzupełniono ubytki, usunięto przemalowania polichromii. W rezultacie prac odsłonięta została pierwotna, gotycka karnacja postaci i obramowań, co miało przybliżyć odbiorców do oryginalnych zamysłów pracowni Stwosza. Prace konserwatorskie były konsultowane w gronie międzynarodowych znawców konserwacji rzeźby gotyckiej.

Nagroda jest przyznawana od 2002 roku przez Komisję Europejską i ogólnoeuropejską federację organizacji zajmujących się dziedzictwem Europa Nostra. Jest przyznawana w takich kategoriach, jak Konserwacja i adaptacja, Badania, Edukacja, szkolenia i umiejętności, Zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości oraz Mistrzowie dziedzictwa. Jej celem jest wyróżnienie najlepszych praktyk w zakresie dziedzictwa, które mogą stanowić inspirację dla innych.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się