Smaki, zapachy i kolory Japonii w najnowszej książce Maori Muroty

Smaki, zapachy i kolory Japonii w najnowszej książce Maori Muroty

Smaki, zapachy i kolory Japonii w najnowszej książce Maori Muroty

Udostępnij

Domowa kuchnia japońska to fantastyczne smaki znane z dzieciństwa spędzonego w Tokio, receptury mamy i babci. To niezapomniany aromat kiszonek nukazuke fermentowanych w otrębach ryżowych, a także rytuały parzenia herbaty i proste rady, jak przygotować najlepszy ryż do sushi. To przyjemność przygotowywania potraw własnoręcznie, bez przemysłowych dodatków.

Dania skomponowane z łatwo dostępnych, lokalnych i sezonowych produktów, a także propozycje ich wegańskich zamienników.

W książce można znaleźć przepisy m.in.na:

  • ikameshi
  • sałatka z sashimi
  • suszona ryba himono
  • kwiaty wiśni w soli
  • chawanmushi z małżami
  • shoyu ramen

Pysznie, rodzinnie, domowo i bardzo japońsko.

 

Fragment książki:

Niniejsza książka zawiera codzienne przepisy, których nauczyłam się, obserwując moją mamę i babcię podczas gotowania i próbując ich potraw, które dostarczały smaku i radości. Proponuję Ci tradycyjne przepisy rodzinnej kuchni japońskiej, z którymi dorastałam, jak również własne, oryginalne przepisy inspirowane kuchnią zagraniczną. Ta mieszanka tradycji i nowoczesności jest szeroko rozpowszechniona we współczesnej kuchni japońskiej. Gdy wejdziesz do kuchni w Japonii, z pewnością znajdziesz w niej oliwę, nuoc-mam (sos rybny), gochujang (koreańską pastę paprykową) czy ser. Jesteśmy ciekawi zagranicznych kuchni i nie boimy się podania na stół czegoś nowego. Jednocześnie jesteśmy bardzo przywiązani do słoików z przetworami, kiszonek nukazuke fermentowanych w otrębach ryżowych jak w czasach naszych babć. A jednak da się pogodzić poszanowanie tradycyjnej domowej kuchni z umysłem otwartym na zagraniczne nowinki. To moja wersja dzisiejszej kuchni japońskiej.- ( tłum. Agnieszka Dywan)

Kilka słów o autorce:

Maori Murota urodziła się i wychowała w Tokio. Pracowała w Nowym Jorku i Indonezji, by ostatecznie osiąść w Paryżu. Była projektantką mody, ale opuściła świat wybiegów, by poświęcić się gotowaniu. Została szefową kuchni, prowadzi też warsztaty przygotowywania autentycznych japońskich potraw domowych. Jest autorką bestsellerowej książki Tokio. Kultowe przepisy.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się