Korzystne zmiany w regulaminie programu DKK 2020

Korzystne zmiany w regulaminie programu DKK 2020

Korzystne zmiany w regulaminie programu DKK 2020

Udostępnij

Trwająca epidemia oraz związana z tym pogarszająca się sytuacja finansowa wielu bibliotek wojewódzkich spowodowała, że realizacja tegorocznej edycji programu Dyskusyjne Kluby Książki stanęła pod znakiem zapytania.

Kierując się troską o dalsze funkcjonowanie jednego z najdłużej działających programów promujących czytelnictwo, Instytut Książki zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o wprowadzenie zmian w regulaminie programu.

Miło nam poinformować, że decyzją prof. Piotra Glińskiego zostały wprowadzone następujące rozwiązania:

- wszyscy beneficjenci programu DKK (biblioteki wojewódzkie) zostają w 2020 r. zwolnieni z obowiązku wnoszenia wkładu własnego, co nie będzie wiązało się z obniżeniem przyznanej dotacji,

- zadania realizowane przez beneficjentów, ze szczególnym uwzględnieniem spotkań autorskich, wykładów, szkoleń, warsztatów itd., mogą zostać realizowane w formie on-line za pośrednictwem komunikatorów internetowych bądź platform cyfrowych umożliwiających zdalne uczestnictwo w planowanych działaniach,

- poszerzony został wykaz kosztów kwalifikowanych o wynagrodzenie pracowników obsługi technicznej umożliwiających prowadzenie działań w formie on-line oraz o koszty związane z udostępnianiem zapisów audio-video i innych treści w formie elektronicznej.

Mamy nadzieję, że dzięki wprowadzonym zmianom Dyskusyjne Kluby Książki będą mogły działać mimo przeszkód spowodowanych trwającą pandemią.

Dyskusyjne Kluby Książki to działający od 2007 roku program, w ramach którego co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach czytelnicy spotykają się, aby rozmawiać o książkach i literaturze. Program adresowany jest przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Przyświeca mu założenie, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Spotkania i dyskusje mają charakter nieformalny. Klubowicze spotykają się w wybranym przez siebie miejscu, z wybraną przez siebie częstotliwością, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

Z roku na rok program DKK zyskuje coraz większą popularność. Do końca 2019 r. liczba klubów wzrosła do 1768, tj. o 55 w stosunku do końca 2018 roku. Obecnie działa 621 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1147 klubów dla dorosłych. W 2019 r. kluby spotkały się 14 739 razy; skupiają obecnie ponad 18 100 stałych członków. W ubiegłym roku odbyło się 973 spotkania autorskie, które były finansowane bądź współfinansowane ze środków programu. Klubowicze spotkali się z 305 autorami.

W tym roku łączna kwota przyznanych dotacji wyniosła 1 800 000 zł.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się