Kraków przyzna  Nagrodę Miasta Literatury UNESCO

Kraków przyzna Nagrodę Miasta Literatury UNESCO

Kraków przyzna Nagrodę Miasta Literatury UNESCO

Udostępnij

W Krakowie przyznawana będzie Nagroda Miasta Literatury UNESCO - zdecydowali w środę radni. Będą ją mogli otrzymać autorzy, redaktorzy, tłumacze i ilustratorzy, a laureaci będą wybierani w drodze konkursu.

Nowa nagroda ma wspierać inicjatywy wydawnicze odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa, dzieła literatury związane z Krakowem oraz tworzone przez krakowskich autorów.

„Z przyczyn formalnych nie mogliśmy od jakiegoś czasu wspierać działalności wydawniczej, książek i wydawnictw fonograficznych, które mają potencjał rynkowy, dlatego postanowiliśmy wzorem programu skierowanego do księgarni przygotować wparcie dla wydawców, autorów, ilustratorów i redaktorów, aby nowe pozycje mogły się ukazywać na rynku” - mówiła dziennikarzom zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Magdalena Doksa-Tverberg.

Zgodnie z regulaminem wnioski o przyznanie nagrody będą mogli składać wydawcy. Nagroda będzie mieć charakter indywidualny. Jej laureat otrzyma tytuł pisarz/redaktor/ tłumacz/ilustrator Krakowa - Miasta Literatury UNESCO, dyplom i nagrodę finansową w wysokości nie wyższej niż 30 tys. zł.

Wysokość nagrody będzie uzależniona od oceny wniosku, dorobku laureata i planowanego budżetu publikacji, czym zajmie się komisja konkursowa. Za organizację konkursu odpowiedzialne będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe, które prowadzi program Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

„Zależy nam na literaturze dobrej, którą możemy sygnować pieczątką Miasta Literatury UNESCO i dobrze, jeśli będą to książki związane w jakiś sposób z Krakowem. Zależy nam na wspieraniu naszego, lokalnego środowiska wydawniczego i artystycznego, które te publikacje tworzy” - powiedziała Doksa-Tverberg.

Co roku może być przyznana więcej niż jedna nagroda. W budżecie miasta 2020 na ten cel zarezerwowano będzie 200 tys. zł.

„Warunkiem ubiegania się o nagrodę będzie podpisanie umowy autora z wydawcą. Nie będziemy dawać pieniędzy na pomysł artystyczny - od tego mamy stypendia twórcze” - wyjaśniła Magdalena Doksa-Tverberg. „Nagroda może wynieść maksymalnie 30 tys. zł, ale może to być także inna, mniejsza kwota” - dodała. Jak mówiła liczy, że pierwszą edycję konkursu uda się rozstrzygnąć do czerwca.

W 2013 r. Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ułatwia on jego posiadaczom współpracę i wymianę doświadczeń z obszaru literatury. W gronie tym są m.in. Edynburg, Melbourne, Dublin, Reykjavik, a także Wrocław.

[źródło: PAP, Małgorzata Wosion-Czoba]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się