Kryminalne Grand Prix
Pod koniec trzeciego dnia WTK poznaliśmy wyniki premierowej odsłony Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, w ramach którego nagrodzone zostały najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku.
Celem konkursu jest wskazanie tytułów najlepszych pod względem literackim i poligraficznym. Nagroda oraz wyróżnienia przyznawane są autorom, wydawcom oraz drukarniom. Stąd obecność, w gronie partnerów tej inicjatywy, trzech firm z branży poligraficznej: Drukarni im. W.L. Anczyca, International Paper oraz Igepa, które zwycięskim i wyróżnionym wydawnictwom oraz drukarniom ufundowały materiały i usługi poligraficzne oraz wyjazd do papierni Artic Paper.
To pierwsza gala Nagrody Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który narodził się z sukcesu ubiegłorocznej strefy Kryminału na WTK. Podczas gali nagrody Jacek Oryl, dyrektor WTK zapowiedział również, że od 2020 roku nagroda ta zyska rangę wyróżnienia miejskiego, którego fundatorem będzie m.st. Warszawa.
W finale konkursu znalazło się sześcioro autorów i powieści: Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko” (Marginesy); Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.), Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (Marginesy), Marek Krajewski, „Mock. Pojedynek” (SIW „Znak”); Robert Małecki, „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona); Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz” (W.A.B.).
Pierwszym w historii zwycięzcą konkursu okazał się Wojciech Chmielarz, nagrodzony za powieść „Żmijowisko”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.
- Dziękuję wydawnictwu, które napracowało się przy tej książce, zwłaszcza jej redaktorce i mojej rodzinie – mówił Wojciech Chmielarz. Z kolei redaktor naczelna wydawnictwa Marginesy Hanna Grudzińska stwierdziła: - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy napracowali się zwłaszcza przy promocji tego tytułu. A zwłaszcza dziękuję Wojciechowi Chmielarzowi, który pisze świetne książki, jest bardzo pracowity i niezwykle pokorny, a jak wiemy „pycha kroczy przed upadkiem”. Wydawca i drukarnia, w której wyprodukowano zwycięski tytuł otrzymały również nagrodę w postaci wyjazdu do papierni Arctic Paper w Szwecji.
Oprócz pierwszej nagrody Jury nagrody przyznało także dwa równorzedne Wyróżnienia, które otrzymali: Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.) oraz Robert Małecki, „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona). (p)