Kryminalne Grand Prix

Kryminalne Grand Prix

Kryminalne Grand Prix

Udostępnij

Pod koniec trzeciego dnia WTK poznaliśmy wyniki premierowej odsłony Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, w ramach którego nagrodzone zostały najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku.

Celem konkursu jest wskazanie tytułów najlepszych pod względem literackim i poligraficznym. Nagroda oraz wyróżnienia przyznawane są autorom, wydawcom oraz  drukarniom. Stąd obecność, w gronie partnerów tej inicjatywy, trzech firm z branży poligraficznej: Drukarni im. W.L. Anczyca, International Paper oraz Igepa, które zwycięskim i wyróżnionym wydawnictwom oraz drukarniom ufundowały materiały i usługi poligraficzne oraz wyjazd do papierni Artic Paper.

To pierwsza gala Nagrody Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który narodził się z sukcesu ubiegłorocznej strefy Kryminału na WTK. Podczas gali nagrody Jacek Oryl, dyrektor  WTK zapowiedział również, że od 2020 roku nagroda ta zyska rangę wyróżnienia miejskiego, którego fundatorem będzie m.st. Warszawa.

W finale konkursu znalazło się sześcioro autorów i powieści: Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko” (Marginesy); Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.), Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (Marginesy), Marek Krajewski, „Mock. Pojedynek” (SIW „Znak”); Robert Małecki, „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona); Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz” (W.A.B.).

Pierwszym w historii zwycięzcą konkursu okazał się Wojciech Chmielarz, nagrodzony za powieść „Żmijowisko”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.
- Dziękuję wydawnictwu, które napracowało się przy tej książce, zwłaszcza jej redaktorce i mojej rodzinie – mówił Wojciech Chmielarz. Z kolei redaktor naczelna wydawnictwa Marginesy Hanna Grudzińska stwierdziła: - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy napracowali się zwłaszcza przy promocji tego tytułu. A zwłaszcza dziękuję Wojciechowi Chmielarzowi, który pisze świetne książki, jest bardzo pracowity i niezwykle pokorny, a jak wiemy „pycha kroczy przed upadkiem”. Wydawca i drukarnia, w której wyprodukowano zwycięski tytuł otrzymały również nagrodę w postaci wyjazdu do papierni Arctic Paper w Szwecji.

Oprócz pierwszej nagrody Jury nagrody przyznało także dwa równorzedne Wyróżnienia, które otrzymali:  Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.) oraz Robert Małecki, „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona). (p)

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się