Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?

Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?

Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?

Udostępnij

W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców. W podcaście opowiadamy o życiu i twórczości artysty.

W rozmowie z literaturoznawcą prof. Maciejem Urbanowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupiamy się na wierszach, które nierozerwalnie wiążą się ze światopoglądem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przyglądamy się rozumieniu patriotyzmu i bierzemy na warsztat jego wiersze miłosne pisane dla żony Barbary Drapczyńskiej.

W drugiej części podcastu, ze znawcą twórczości poety Wiesławem Budzyńskim rozmawiamy o wojennych losach poety. Wracamy też do wątku konieczności aktywnego udziału w walkach II wojny światowej i spotkania z Czesławem Miłoszem.

W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Narodowe Centrum Kultury odsłoni mural poświęcony poecie. Już dzisiaj zachęcamy Państwa do wysłuchania piątkowego podcastu poświęconemu temu wydarzeniu.

Polecamy też Państwu portal Biblioteki Narodowej Polona i obejrzenie wspominanego w rozmowie rękopisu tomiku poetyckiego „W żalu najczystszym”, który Krzysztof Kamil Baczyński podarował swojej żonie w dniu ślubu.

Fot. Krzysztof Kamil Baczyński z żoną i matką, zdjęcie ślubne, 1942 r., z archiwum Wiesława Budzyńskiego


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się