Krzysztof Pomian - spotkanie wokół autobiografii

Krzysztof Pomian - spotkanie wokół autobiografii

Krzysztof Pomian - spotkanie wokół autobiografii

Udostępnij

Wrocławski Dom Literatury zaprasza na spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem, wybitnym intelektualistą, działaczem opozycyjnym w PRL, od 1973 r. przebywającym na emigracji (głównie we Francji). Rozmowa, którą poprowadzi Irek Grin, dotyczyć będzie niedawnej premiery autobiografii Pomiana, "Wśród mistrzów i przyjaciół" (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

Spotkanie odbędzie się na dwa dni przed wernisażem wystawy "1918-2018: stulecie niepodległości. Polska - światu" (Muzeum Architektury we Wrocławiu), której kuratorem i twórcą jest prof. Krzysztof Pomian.

Czas: środa 26 września, godz. 19:00
▶ Miejsce: Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2 (wrocławski Rynek)
▶ Prowadzenie: Irek Grin

O książce:
Autobiografia Krzysztofa Pomiana, historyka idei i filozofa kultury, jednego z najwybitniejszych postaci w polskiej i europejskiej République des Lettres.
Od "wściekłych" października 1956, Leszka Kołakowskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, poprzez rok 1968, intelektualny Paryż ostatnich dekad XX wieku, Gallimarda, "Le Débat", Kota Jeleńskiego, "Kulturę" Jerzego Giedroycia, Solidarność, Einaudiego, Wenecję, aż po przełom roku 1989, Europę, jej narody i muzea...

O autorze:
Krzysztof Pomian - urodzony w Warszawie w 1934 roku. Studiował (1952–1957), doktoryzował się (1965) i habilitował (1968) na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1966 roku usunięty z PZPR, a w 1968 roku ze stanowiska adiunkta w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej z powodu publicznej krytyki linii politycznej władz. W latach 1969–1972 pracował w Dziale Rękopisów Biblioteki Narodowej. W 1973 roku wyjechał do Francji, do Centre national de la recherche scientifique. W 1999 roku otrzymał w Polsce nominację profesorską. W latach 1999/2000–2006/2007 był profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2001 roku jest dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli.
Jako filozof interesuje się przede wszystkim problematyką poznania. Jako historyk zajmuje się historią kultury europejskiej, zwłaszcza historią wiedzy historycznej, zbieractwa oraz muzeów we Francji i we Włoszech.
Jest laureatem wielu nagród: Nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego (1984), Premio letterario Montesilvano (1992), Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich (2006), Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2017), oraz wyróżnień: Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1993), Komandorii Orderu Arts et Lettres (2005), Krzyża Kawalerskiego Legii Honorowej (2011), Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2012), Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015), doktoratu honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2003), Uniwersytetu w Genewie (2005) i Uniwersytetu Łódzkiego (2016).
Jest autorem bardzo wielu publikacji. Jego pisane po polsku, a od 1973 roku przeważnie po francusku książki i artykuły były tłumaczone na około dwadzieścia języków. Ostatnio wydał "Muzea i narody w Europie Środkowej przed pierwszą wojną światową" (2016), a także "Wśród mistrzów i przyjaciół" (2018).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się