Krzysztof Pomian w Polsce. Zapraszamy na spotkania autorskie

Krzysztof Pomian w Polsce. Zapraszamy na spotkania autorskie

Krzysztof Pomian w Polsce. Zapraszamy na spotkania autorskie

Udostępnij

Zapraszamy na spotkania autorskie z profesorem Krzysztofem Pomianem i promocję pierwszego tomu jego monumentalnego dzieła „Muzeum. Historia światowa"

Światowa historia muzeum – polityczna, społeczna i kulturowa – nie została dotąd opisana. Nigdy nie była też jednorodna ani moralnie przejrzysta. Składają się na nią zarówno dobrowolne dary, zakupy czy strategie dyplomatyczne, jak i kradzieże, fałszerstwa i wojny. To dzieje architektury i sztuki, lecz także dzieje handlu, prawa, nauki i techniki, w oderwaniu od których idea muzeum nie mogłaby się odnawiać.

Pierwszy tom dzieła Krzysztofa Pomiana, zatytułowany „Od skarbca do muzeum" kieruje się ku źródłom. Rekonstruuje proces kształtowania się nowożytnego projektu „muzeum”. Pokazuje, w jaki sposób – i w jakim zakresie – oświeceniowe muzea sztuki i muzea archeologiczne stały się następcami antycznych grobowców i skarbców.
Krzysztof Pomian - urodził się w 1934 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił doktorat z filozofii, a następnie uzyskał habilitację. Jego nauczycielami byli Tadeusz Kotarbiński, Leszek Kołakowski i Bronisław Baczko. Wykładał między innymi w École des hautes études en sciences sociales, École du Louvre i Université de Genève. W roku 2001 objął funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Jest jednym z twórców tej instytucji, która przypomina, jak kształtowała się europejska wspólnota historyczna i kulturowa na przestrzeni ponad dwóch i pół tysiąca lat. Członek Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Ateneo Veneto w Wenecji i Accademia Clementina w Bolonii. Laureat prestiżowej francuskiej nagrody literackiej Prix Femina 2022 za całokształt twórczości.

Warszawa 17kwietnia, godzina 18.00 Sala kolumnowa Uniwersytetu Warszawskiego, Prowadzenie: Marek Beylin

Gdańsk 25 kwietnia, godzina 18.00 Biblioteka ECS, Prowadzenie: Anna Sobecka

Podczas obu spotkań będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się