Blisko 1800 uczniów z całej Polski wzięło udział w lekcjach muzealnych w ramach konkursu „Spotkania ze sztuką”

Blisko 1800 uczniów z całej Polski wzięło udział w lekcjach muzealnych w ramach konkursu „Spotkania ze sztuką”

Blisko 1800 uczniów z całej Polski wzięło udział w lekcjach muzealnych w ramach konkursu „Spotkania ze sztuką”

Udostępnij

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Spotkania ze Sztuką”, którego organizatorem była Fundacja PGE. Przez 18 tygodni w 90 wycieczkach do Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie oraz Lublinie wzięło udział blisko 1800 uczniów oraz ponad 200 opiekunów ze szkół podstawowych z całej Polski.

„Bardzo nas cieszy, że dzięki konkursowi Fundacji PGE >>Spotkania ze sztuką<< blisko 1800 uczniów z mniejszych miejscowości mogło, niekiedy pierwszy raz w życiu, odwiedzić najważniejsze muzea sztuki w Polsce. Tak liczny udział młodych ludzi w 90 lekcjach muzealnych to dowód na to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chętnie korzysta z kontaktu ze sztuką. To duża motywacja, żeby kontynuować te działania” - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. „PGE aktywnie podchodzi do mecenatu kultury i jej promocji, będąc jednym z największych mecenasów kultury w Polsce” - dodaje Wojciech Dąbrowski.

Najchętniej wybieranym przez uczniów muzeum, w którym odbywały się lekcje muzealne było Muzeum Narodowe w Warszawie, które odwiedziło ponad 700 dzieci. Muzeum Narodowe w Krakowie cieszyło się zainteresowaniem ponad 630 dzieci, a Muzeum Narodowe w Lublinie ponad 450. W trakcie lekcji muzealnych uczniowie mogli zapoznać się z dziełami największych polskich artystów, jak Tamara Łempicka, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski, jak również zdobyć wiele informacji z zakresu historii polskiego malarstwa.

Konkurs ogłoszony przez Fundację PGE 19 września 2022 r., nawiązywał do prowadzonej przez PGE kampanii „Zapraszamy do bywania”. Był on skierowany do uczniów klas podstawowych z całej Polski, z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców. Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczniów własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w jednym z muzeów.

Do konkursu przystąpiło ponad 400 szkół podstawowych z całej Polski. Prace plastyczne nadesłało ponad 500 uczniów, spośród których jury wyłoniło 90 zwycięzców. W nagrodę laureaci oraz laureatki konkursu zabrali swoje klasy wraz z opiekunami na lekcje muzealne do Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie lub Lublinie, które objęte są mecenatem PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Realizacja wycieczek rozpoczęła się 23 listopada 2022 r. i trwała do 31 marca 2023 r.

Dodatkowo, autorzy najlepszych prac konkursowych otrzymali również indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Empik.

Zwycięskie prace zostały także zaprezentowane w formie wystaw online na stronach muzeów:

- Muzeum Narodowe w Warszawie - https://www.mnw.art.pl/aktualnosci/spotkania-ze-sztuka-rozstrzygniecie-konkursu-plastycznego-pge,820.html

- Muzeum Narodowe w Krakowie - https://mnk.pl/fotogalerie/rozstrzygniecie-konkursu-pge-spotkania-ze-sztuka

- Muzeum Narodowe w Lublinie - https://zamek-lublin.pl/spotkania-ze-sztuka/

Na jesieni Fundacja PGE planuje organizację kolejnej edycji konkursu „Spotkania ze sztuką”, do której już dzisiaj serdecznie zaprasza.

Link do filmu, YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=2IJIiclGf58

PGE Polska Grupa Energetyczna jest mecenasem 20 instytucji kultury w całej Polsce, w tym Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych. Są to: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach i Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

We wrześniu 2022 r. PGE zrealizowała kampanię „Zapraszamy do bywania”. Miała ona na celu zachęcenie do uczestniczenia i korzystania z kultury. Ideą kampanii było budowanie przekonania, że kontakt z kulturą wyzwala wyobraźnię i inspiruje, a kultura jest dla wszystkich.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się