Książka jest dobra na wszystko - top20 Nielsen BookScan

Książka jest dobra na wszystko - top20 Nielsen BookScan

Książka jest dobra na wszystko top20 Nielsen BookScan

Udostępnij

Prezentujemy listę Nielsen BookScan top 20 z tygodni 9 - 12 (23 lutego - 21 marca 2020), czyli przełomu epok: sprzed i po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Okazuje się, że właściwie nadal czytamy te same powieści. Chociaż kupujemy więcej książek dla dzieci, coraz częściej w internecie, gdzie pojawiło się wiele darmowych treści i przecen.

- Całe podium ponownie zajmuje trylogia erotyczna Blanki Lipińskiej. To już trzeci miesiąc z rzędu! (Raz wyjątkowo w styczniu na trzecim miejscu zaplątał się Wiedźmin). Następnie mamy „Dylemat” B.A. Paris (nowość z 10 marca ze świetnym tygodniem otwarcia, de facto numer jeden w okresie izolacji) oraz „Testamenty” Margaret Atwood (powieść strzeżona na etapie druku w sposób przypominający druk pieniędzy lub wydobycie diamentów, kontynuacja „Opowieści podręcznej” i międzynarodowy hit wydany w Polsce 26 lutego, „dopiero” na piątym miejscu). Cały czas dobrze sprzedają się powieści nawiązujące do rzeczywistości obozowej „Położna z Auschwitz” (mocno osadzona w faktach) oraz „Podróż Cilki”. Warto odnotować w top20 także wszystkie siedem tomów sagi wiedźmińskiej. Poza tym sensacja i tajemnica oraz jedna książka o trudnej miłości („Normalni ludzie”, wydawca mówi, że to Sallinger doby Intsagrama). Żadnej książki z kategorii non-fiction, dwa tytuły dla dzieci i młodzieży (pewniacy to Rafał Kosik „Felix, Net, Nika” tom 1 oraz Justyna Bednarek & Daniel de Latour „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, oba tytuły to lubiane lektury szkolne).

Z oceną zjawisk w erze wirusowej musimy poczekać przynajmniej do zamknięcia raportów pierwszego miesiąca izolacji. W tej chwili mamy odwołane targi w Londynie, Lipsku, Paryżu, Warszawie, zamknięte galerie handlowe i największe księgarnie stacjonarne, odwołane spotkania autorskie. Wydawcy (i detaliści też!) przestawiają się na pracę zdalną. Gołym okiem widać, że mamy niesamowitą mobilizację po stronie dostawców treści: od autorów, przez wydawców po sprzedawców. Pojawiło się dużo darmowych treści i mocno przecenionych okazji.

Nie wiadomo też jak zareagują nabywcy książek. Z jednej strony idzie sygnał, że czytanie uspokaja, odstresowuje i musimy czytać dzieciom, z drugiej strony… czy nie skurczą się budżety domowe? Biblioteki publiczne są zamknięte, oferta w marketach, dyskontach i kioskach nie jest zbyt szeroka, pozostałe na rynku księgarnie niezależne notują odpływ klientów, twierdzą, że jeszcze kilka-kilkanaście tygodni i będzie krucho… Na rynku detalicznym pozostały – oczywiście – księgarnie internetowe, w tym księgarnie on-line wydawców. Na pewno jest to czas także dla dostawców e-treści: e-audiobooków oraz e-booków! Ale jeszcze nie każdy jest czy też potrafi zostać e-klientem.

W panelu BookScan obserwujemy spadek wartości panelu, liczby sprzedanych egzemplarzy, ale także wzrost rabatów detalicznych i spadek cen. Na pewno jest mocna presja na obniżki cen. Z jednej strony sklepy internetowe (w tym wydawców) oferują duże zniżki, z drugiej strony klienci poszukują tańszych wydań (mniejszy format, miękka oprawa). „Dżuma” Alberta Camus jest znowu czytana na całym świecie i w Polsce także (u nas za „Księgami Jakubowymi” i przed „Biegunami”), ale daleko jest od prawdy w stwierdzeniu, że znowu czytamy egzystencjalistów - mówi Renek Mendruń, Konsultant z Nielsen BookScan.

Nielsen Bookscan Polska

Panel BookScan Polska Nielsena działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa mniej więcej 10 -15 proc. rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Die księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.

Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).

Dodatkowo Nielsen w  Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale „marketowym” (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż z kanału marketowego nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

Ten dzień Blanka Lipińska Edipresse Książki 5 143 26,72 zł Fiction  
Kolejne 365 dni Blanka Lipińska Agora 4 703 28,96 zł Fiction  
365 dni Blanka Lipińska Edipresse Książki 4 499 28,47 zł Fiction  
Dylemat B.A. Paris Albatros 3 135 25,12 zł Fiction  
Testamenty Margaret Atwood Wielka Litera 2 083 27,75 zł Fiction  
Wiedźmin #3. Krew elfów Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 966 32,04 zł Fiction  
Położna z Auschwitz Magda Knedler Mando 1 940 29,98 zł Fiction  
Podróż Cilki Heather Morris Wydawnictwo Marginesy 1 870 25,06 zł Fiction  
Wiedźmin #4. Czas pogardy Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 845 32,40 zł Fiction  
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour Poradnia K 1 754 26,84 zł Dla dzieci i młodzieży  
Wiedźmin #1. Ostatnie życzenie Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 638 31,72 zł Fiction  
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1 Rafał Kosik Powergraph 1 628 28,93 zł Dla dzieci i młodzieży  
Wiedźmin #2. Miecz przeznaczenia Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 605 33,12 zł Fiction  
Wiedźmin #5. Chrzest ognia Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 579 32,00 zł Fiction  
Wiedźmin #6. Wieża jaskółki Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 557 33,18 zł Fiction  
Wiedźmin #7. Pani Jeziora Andrzej Sapkowski SuperNowa 1 548 33,18 zł Fiction  
Głosy z zaświatów Remigiusz Mróz Filia 1 224 27,08 zł Fiction  
O krok za daleko Harlan Coben Albatros 1 219 29,69 zł Fiction  
Normalni ludzie Sally Rooney W.A.B. 1 185 28,56 zł Fiction  
Władcy czasu Eva Garcia Saenz de Urturi Muza 1 148 31,92 zł Fiction  

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się